Skandaliczna wypowiedź Przewodniczącego Rady Gminy Zamość radnego Piotra Koczułapa w trakcie sesji Rady Gminy Zamość [ V I D E O ]

W dniu 27 kwietnia 2023 r. w świetlicy wiejskiej w Zawadzie odbyła się LIV sesja Rady Gminy Zamość. W trakcie obrad doszło do skandalicznej wypowiedzi Przewodniczącego Rady Gminy Zamość radnego Piotra Koczułapa. Przewodniczący Rady Gminy odnosząc się do komentarzy na Facebooku stwierdził ” …. Ja myślę, że Ci co robią tam te wpisy to nie są Polakami”.

Wypowiedź Przewodniczącego Rady Gminy Zamość od 1 godz. 49 m. 22 s nagrania sesji Rady Gminy Zamość.

Mieszkańcy, którzy uczestniczyli w sesji opuścili świetlicę w trakcie wypowiedzi radnego Wojciecha Suchowicza.  Radny  zadawał pytania a następnie odpowiadał na zadane przez siebie pytania.

Wypowiedź radnego Wojciecha Suchowicza od 2 godz. 26 m. 10 s. nagrania sesji Rady Gminy Zamość.

Do jednego z wniosków złożonych przez mieszkańca nawiązał w swojej wypowiedzi radny Jacek Adamczuk. Wniosek mieszkańca dotyczył pisemnych usprawiedliwień radnych z nieobecności na sesjach  Rady Gminy Zamość.

Wypowiedź radnego Jacka Adamczuka od 2 godz. 34 m. 55 s. nagrania sesji Rady Gminy Zamość.

Radni w trakcie LIV sesji rady Gminy Zamość przyjęli uchwałę w sprawie ustalenia wysokości i zasad, na jakich radnym Rady Gminy przysługują diety.

Zapisy nowej uchwały stanowią o potrąceniach z diet za nieobecność radnego na sesji lub komisji. Radni zdecydowali o procentowym obniżeniu diety w następujący sposób:

1. Wysokość miesięcznej diety, o której mowa w § 2, ulega obniżeniu:
1) za każdą nieobecność radnego na sesji Rady Gminy o 10 %,
2) za każdą nieobecność radnego na posiedzeniu Komisji o 5 %.

Według zapisów uchwały z 18 sierpnia 2000 r. radnym nie uczestniczącym w pracach, o których mowa w § 1 ust. 1 z powodu nieobecności, potrąca się z miesięcznej diety 30 % za każdą nieusprawiedliwioną nieobecność . Według poprzednich zapisów radnemu za nieobecność na sesji potrącano 360 zł a przy aktualnych zapisie będzie to 120 zł.  W przypadku komisji będzie to 60 zł. Zapis z poprzedniej uchwały z 2000 r. stanowił o potrąceniu 30 % za nieobecność radnego na komisji co dawało kwotę 360 zł. Przez ponad 20 lat stosowano tzw. usprawiedliwienia radnych z nieobecności na sesjach i komisjach. Radny sporządzając usprawiedliwienie a Przewodniczący Rady Gminy nie mając kompetencji ustawowych dokonywał usprawiedliwień i radny otrzymywał dietę  w pełnej wysokości.

W sprawie skandalicznej wypowiedzi Przewodniczącego Rady Gminy Zamość radnego Piotra Koczułapa grupa mieszkańców Gminy Zamość rozważa skierowanie skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jeden z uczestników sesji skierował pisemne zapytania do Przewodniczącego Rady Gminy .

W związku z Pana skandaliczną wypowiedzią w trakcie LIV sesji Rady Gminy Zamość proszę o odpowiedź na poniżej postawione pytania. Przypominam Pana wypowiedź cyt. ” … Ja myślę, że Ci co robią tam te wpisy no to nie są Polakami ”

Pytania:

1. Na jakiej podstawie prawnej dokonuje Pan jako Przewodniczący Rady Gminy selekcji kto jest Polakiem a kto nie jest Polakiem w trakcie sesji Rady Gminy Zamość ?

2. Kto dał Panu Panie Przewodniczący prawo do selekcji, kto jest Polakiem a kto nie jest Polakiem?

3. Jakie kryteria trzeba spełnić w Pana ocenie aby być Polakiem ?

4. Proszę o wskazanie zapisów Statutu Gminy Zamość w części odnoszącej się do sesji Rady Gminy Zamość w zakresie debaty odnośnie komentarzy na Facebooku?

Materiał filmowy UG Zamość z LIV sesji Rady Gminy Zamość:

Materiał filmowy: UG Zamość

Komentarze do: “Skandaliczna wypowiedź Przewodniczącego Rady Gminy Zamość radnego Piotra Koczułapa w trakcie sesji Rady Gminy Zamość [ V I D E O ]

 1. Też Mieszkaniec

  Radni, którzy wybrali tego kogoś na przewodniczącego powinni się spalić że wstydu. Oczywiście to po części wina wójta, który nie dogadywał się z Suchowiczem, który przynajmniej trochę kultury ma więcej i jakieś osiągnięcia w przeciwieństwie do tego antypatycznego człowieka.

  Reply
 2. Renata Tywoniuk-Kwoka

  Jestem Polką a też czasami piszę komentarze…
  W jaki sposób można zapoznać się z pismem grupy mieszkańców do Rzecznika Praw Obywatelskich.?
  Może też podpiszę.?

  Reply
 3. Sołtysowa

  Wstydzę się, ze mieszkam w gminie gdzie przewodniczącym jest gość o bardzo niskim ” morale ”. Wójtowi tacy są potrzebni. Kompromitacja. Jako mieszkanka też poprę swoim podpisem wystąpienie do Rzecznika Praw Obywatelskich.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top