WOT świętuje Narodowe Święto Niepodległości

Terytorialsi świętują niepodległość i aktywnie włączają się w akcje patriotyczne organizowane w swoich stałych rejonach odpowiedzialności.

Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada Ministerstwo Obrony Narodowej organizuje pod hasłem  „Dzień szacunku dla munduru”. Akcja ma zasięg ogólnopolski, dlatego też zapraszamy do 103 jednostek wojskowych w całym kraju, w godzinach 10.00 – 15.00. 103 jednostki, bo właśnie w tym roku obchodzimy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 

W akcji „Dzień szacunku dla munduru” na Lubelszczyźnie biorą udział cztery jednostki: 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego Dywizjonu 303, ul. Lotników Polskich 1 w Dęblinie; 19. Brygada Zmechanizowana, ul. Żwirki i Wigury 6 w Lublinie; 3. Batalion Zmechanizowany, Rynek Wielki 13 w Zamościu oraz 19. Batalion Zmechanizowany, Plac Łuczkowskiego w Chełmie.

W wybranych jednostkach będzie można porozmawiać z żołnierzami i dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat umundurowania. Odbędą się tam pokazy mundurów i prezentacje sprzętu wojskowego. Wszyscy zainteresowani tradycjami i historią Wojska Polskiego będą mogli również odwiedzić salę tradycji jednostki – wyjątkowe miejsce, gdzie eksponowany jest sztandar wojskowy. Lista adresowa  Sal Tradycji znajduje się na stronie  https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/narodowe-swieto-niepodleglosci—dzien-szacunku-dla-munduru

Oficjalne uroczystości Święta Niepodległości

Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości w Lublinie to, m.in. msza św. za ojczyznę w Archikatedrze Lubelskiej o godz. 10.00 oraz uroczysty apel na Placu Litewskim o godz. 11.30. Oficjalne uroczystości zakończą się ok. godz. 14.00 złożeniem kwiatów na mogiłach legionistów na cmentarzu przy ulicy Białej w Lublinie.

Centralne obchody odbędą się tradycyjnie o godz. 12.00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. To tam żołnierze pełnią „wieczną wartę” przy Grobie Nieznanego Żołnierza.  Po zakończeniu oficjalnej uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych i dowódców wojskowych, ok. godziny 14.00, odbędzie się Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego.

Zapraszamy do wspólnego świętowania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top