Czy miasto Zamość powiększy się o tereny gminy Zamość ?. Opinię można wyrazić poprzez podpisanie petycji

Ruszyła akcja  zbieranie podpisów pod petycją dotyczącą powiększenia granic miasta Zamość. Zwolennicy tej akcji przygotowali dwa warianty rozszerzenia granic miasta Zamościa o tereny gminy Zamość. Oba zakładają przyłączenie do Zamościa  sołectw gminy Zamość: Chyżej, Sitańca, Kalinowic, Płoskiego, Mokrego.

Zamość zamieszkuje 63 437 osób co stanowi 62 wynik wśród miast w Polsce. Natomiast jego powierzchnia wynosi 30,34 kilometra kwadratowego co daje mu dopiero 177 pozycję na krajowym podwórku. Zamość się wyludnia, ludzie emigrują do większych ośrodków miejskich. W 1998 roku miasto zamieszkiwało 68 288 osób. To wówczas był ostatni rok funkcjonowania województwa zamojskiego. Od tamtego czasu liczba ludności Zamościa zmniejszyła się o ponad 7 procent. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2030 roku Zamość będzie zamieszkiwać 59 211 osób czyli o ponad 13 procent mniej niż przed rozpadem województwa zamojskiego.- informuje Mariusz Rutkowski, autor petycji. – Nowe tereny to nowe możliwości i nowe szanse. Doskonale o tym wie miasto Opole, które to w 2017 roku zwiększyło swoją powierzchnię (z 97 do 149 kilometrów kwadratowych) z jednego prostego powodu – groziła mu powolna śmierć. Rada Ministrów decyzję taką podjęła mimo protestów oraz wyników konsultacji, w których ponad 90% biorących udział mieszkańców podopolskich gmin wypowiedziało się w tej sprawie negatywnie – dodaje.

Jak wyjaśnia Rutkowski, w sierpniu ubiegłego roku sprawą powiększenia Zamościa chciał zainteresować polityków z naszego regionu: – Niestety nie było zbyt wielkiego odzewu dlatego postanowiłem samodzielnie podjąć działania i nagłośnić sprawę dla nas wszystkich bardzo ważną, gdyż dotyczącą przyszłości naszego miasta.

Petycja przedstawia dwa warianty powiększenia Zamościa. Publikujemy je poniżej:

„Wariant 1 – korekta granic – kolor żółty
Wariant ten skupia się głównie na delikatnej korekcie granic miasta Zamość. Zaletą zmiany granic wedle tego wariantu jest unormowanie granic miasta, a także pozyskanie nowych terenów inwestycyjnych (tereny obok podstrefy ekonomicznej oraz tereny obok obwodnicy hetmańskiej).
Do miasta przyłączone by zostały następujące tereny:
– część miejscowości Chyża, które obecnie niejako są na terenie miasta
– część miejscowości Sitaniec na zachód od ulicy Lubelskiej
– część miejscowości Kalinowice
– część miejscowości Płoskie (obok podstrefy ekonomicznej)
– część miejscowości Mokre

Wariant 2 – powiększenie miasta – kolor różowy – 55 kilometrów kwadratowych
Powiększenie Zamościa wedle wariantu 2 jest inwestycją na przyszłość. Może to spowodować zahamowanie regresu i emigracji. Powiększenie miasta wedle tego wariantu dałoby ogromny bodziec na rozwój nie tylko miasta ale i całego regionu.
Wariant ten zakłada powiększenie miasta o następujące tereny:
– miejscowość Chyża
– część miejscowości Sitaniec od granicy miasta do rzeki Czarny Potok
– miejscowość Szopinek
– miejscowość Kalinowice
– miejscowość Wólka Panieńska
– część miejscowości Mokre wraz z lotniskiem
– część miejscowości Płoskie”

– Miasta średniej wielkości umierają, ludzie emigrują do większych miast odcinając się od korzeni, a większy (w tym wypadku Lublin) bierze wszystko. Nie pozwólmy na to. Niech samorząd zacznie dążyć do powiększenia miasta, dla dobra Zamościa, Zamojszczyzny oraz przede wszystkim dla dobra jego mieszkańców. – apeluje Rutkowski. 

Petycja dostępna jest pod adresem:

https://www.petycjeonline.com/powikszenie_granic_miasta_zamo?fbclid=IwAR0FmLUMBL6XGKETiNMjK9tKym0D_DyWKuBiXVykndMffKNq0WnpMtU2j0w

Komentarze do: “Czy miasto Zamość powiększy się o tereny gminy Zamość ?. Opinię można wyrazić poprzez podpisanie petycji

 1. Internauta

  Bardzo dobry pomysł na rozwój miasta i część gminy Zamość. A co z pozostałą częścią gminy. Będzie to taki skansen. Teraz rozumiem apel mieszkańca gminy Zamość podczas obrad ostatniej sesji Rady Gminy Zamość.

  Reply
 2. Alicja

  Ten idiota z Borowiny Sitanieckiej niech przestanie już pisać te petycje i wnioski. Jak się nie podoba to niech wraca z powrotem do Zamościa. Gmina Zamość nie potrzebuje takich idiotów.

  Reply
 3. Reginis

  Czyżby wójt przymierzał się do zajęcia stanowiska w ratuszu i dlatego inwestycje z wieloletniej prognozy inwestycyjnej lokuje w tych sołectwach?

  Reply
 4. mieszkaniec Chyżej

  Jak ktoś chce do miast droga wolna, może się przeprowadzić. Osiedle majdan zostało włczone i nie widać rozwoju od tamtej pory na nim nielicząc wyszych podatków i opłat.

  Reply
 5. Ostrzyca

  Miastu zależy na poszerzaniu granic, bo oskubie większą ilość mieszkańców większymi podatkami i opłatami niż są w gminie. W tym przypadku pod słowem „rozwój” kryją się większe wpływy do budżetu miejskiego ze skubania ludzi, a mniejsze wpływy do budżetu gminy. Komfort życia mieszkańców na przyłączonych terenach nikogo nie obchodzi oprócz nich samych.

  Reply
 6. Mieszkaniec Gminy

  Dokładnie Miasto zyska więcej działek na sprzedaż bo zostałoi im juz tylko 7 h a dla mieszkańców radość wielka z wysokich podatków i oplat za śmieci.

  Reply
 7. Wiewióra

  Powiększenie miasta to tylko kwestia czasu. Wcześniej czy później do niego dojdzie. Ciekawe tylko czy przed wyborami czy po?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top