Najnowszy ranking ”Wspólnoty”. Kto najlepiej pozyskuje środki unijne. Gminy województwa lubelskiego liderem

Pismo samorządowe „Wspólnota” sprawdziło, jak poszczególne samorządy radziły sobie z pozyskiwaniem środków unijnych w latach 2014-2019? Jak na tle innych wypadają województwo lubelskie,  powiat zamojski i poszczególne gminy, w tym Gmina Zamość?

Minęło już 6 lat z kolejnego, siedmioletniego budżetu Unii Europejskiej. Do wykorzystania dostępnych środków samorządom pozostał jeszcze więcej niż rok. Ale pismo samorządowe „Wspólnota” uznało, że to dobry moment na przyjrzenie się, jak wyglądają ich dotychczasowe sukcesy w realizacji projektów unijnych.

Tak powstawał raport

Autorami raportu są: Paweł Swianiewicz, profesor ekonomii, kierownik Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Julita Łukomska, która jest adiunktem w tej samej Katedrze.

Zestawienie będące podstawą rankingu obejmuje wartość wszystkich dotacji unijnych pozyskanych przez samorządy w latach 2014–2019, bez rozróżnienia na dotacje inwestycyjne i związane z wydatkami bieżącymi.

Wynik podawany jest w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W przypadku miast na prawach powiatu do wyniku obliczonego na podstawie budżetu dodane zostały informacje o dotacjach pozyskanych bezpośrednio przez spółki komunalne.

Jak spisały się nasze samorządy?

Jeśli chodzi o województwa, lubelskie plasuje  na 2 miejscu, z wynikiem 980,15 zł (liderem jest woj. podlaskie z kwotą 1 480,81 zł pozyskanych na mieszkańca).

Powiat zamojski zajmuje 94 miejsce w kraju z sumą 349,09 zł na mieszkańca (na 314 powiatów). Dla porównania, na 1 miejscu jest powiat przasnyski (woj. mazowieckie) z kwotą 1893,30 zł na mieszkańca.

Wśród miast na prawach powiatu: Zamość zajmują 14 miejsce na 267 miast, z kwotą 1971,85zł na mieszkańca.

Najlepszym miastem powiatowym jest Biłgoraj (woj. lubelskie) z sumą 2840,14 zł. Miasto Biłgoraj otrzymało tytuł ogólnopolskiego lidera wykorzystania środków z funduszy Unii Europejskiej 2020.

Na pozycję Biłgoraja w największym stopniu wpłynęła między innymi budowa zachodniej obwodnicy miasta (Aleja Jana Pawła II), instalacja paneli solarnych do podgrzewania wody oraz kotłów grzewczych zasilanych pelletem, budowa nowego targowiska miejskiego oraz remonty pomieszczeń przedszkolnych.

Miasto Hrubieszów w tej kategoii zajeło 9 miejsce z kwotą 2049,10 na mieszkańca.

Wśród gmin z powiatu zamojskiego najwyżej w rankingu znalazła się Gmina Skierbieszów na 231 miejscu z sumą 1906,06 zł na mieszkańca.

Gmina Zamość wśród gmin wiejskich ( na 1538 gmin w tej kategorii ) zajęła 622 miejsce z kwotą 1137,72 zł na mieszkańca.

Dwadzieścia trzy gminy z województwa lubelskiegona 1538 gmin w tej kategorii ) znalazło się w pierwszej setce rankingu  samorządowych liderów pozyskiwaniem środków unijnych w latach 2014-2019

W pierwszej dziesiątce rankingu znalazła się na drugim miejscu Gmina Rossosz z kwotą 6735,11 zł na mieszkańca natomiast na miejscu piątym Gmina Hanna z kwotą 5883,79 na jednego mieszkańca.

W 33 jednostkach samorządowych stwierdzono łączną kwotę dotacji przekraczającą 4000 złotych (czyli w przybliżeniu 1000 euro) w przeliczeniu na mieszkańca. 22 spośród tych jednostek to gminy wiejskie. Ale absolutnymi rekordzistami jest kilka małych miast – Krynica Morska, Dziwnów, Świeradów Zdrój. W każdym z nich suma dotacji to ponad 8000 złotych na osobę (w Krynicy Morskiej nawet ponad 12000 złotych).

ZOBACZ RANKING

foto: www.bilgoraj.pl

źródło: www.wspolnota.org.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top