Rekrutacja do szkół w Lubelskiem. Wojewoda odpowiada na skandaliczne słowa

„To zbrodnia na polskich dzieciach, która dokonuje się w tej chwili w wykonaniu rządu z przerzuceniem odpowiedzialności na samorząd”, „Wina za ten chaos, który ma miejsce w szkołach to pełna odpowiedzialność pani Zalewskiej i rządu PiS”, „Mamy do czynienia z kryzysem w edukacji i tragedią dzieci” – mówiła podczas briefingu prasowego poseł Joanna  Mucha krytykując tegoroczny proces rekrutacji do szkół średnich, odnosząc się do informacji, jakoby w Lublinie ponad 600 osób kończących podstawówkę lub gimnazjum nie dostało się do żadnej szkoły.

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie z dziennikarzami w tej sprawie. Na słowa lubelskiej posłanki nie pozostali obojętni wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk i pełnomocnik wojewody ds. rozwoju edukacji Radosław Brzózka.

Chcemy odpowiedzieć na skandaliczne zachowanie Platformy Obywatelskiej i pani poseł Joanny Muchy w mieście Lublin. Trzeba nie mieć odrobiny honoru, żeby z pozycji organu prowadzącego szkoły na terenie miasta mówić o zbrodni na młodzieży i dzieciach – mówił podczas briefingu wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Równolegle w czasie briefingu, w Urzędzie trwało spotkanie starostów z całego województwa w zupełnie innej sprawie. –Możecie państwo teraz do nich zejść i zapytać, czy na terenie województwa lubelskiego są jakiekolwiek problemy z rekrutacją dzieci, które ukończyły szkoły podstawowe i gimnazjalne na terenie województwa. Uzyskacie państwo odpowiedź – żadnych – sugerował wojewoda.

I dodał: – Słyszymy, że w Lublinie i miastach zarządzanych przez PO są problemy. Są to problemy wygenerowane sztucznie przez celowe wprowadzanie w błąd i podburzanie opinii publicznej. Mówi się, że 600 osób nie zostało zakwalifikowanych do szkół, a jednocześnie na stronie Urzędu Miasta Lublin pokazuje się, że wolnych miejsc w ramach rekrutacji, która jeszcze zresztą trwa jest 1400. Jeżeli mówi się o zbrodni, to chyba zbrodni PO i PSL, którzy przez całe lata swoich rządów nie mieli ani grama pieniędzy na to, aby wspierać rodziny w wychowaniu dzieci, nie mieli odwagi, aby reformować system edukacji. To wszystko to sabotaż PO kosztem dzieci i ich rodziców. Kolejna rzecz to kategoryzowanie szkół na gorsze i lepsze i to wprost na początku. Nie jest tajemnicą, że poziom nauczania w poszczególnych szkołach, w pierwszej kolejności zależy nie od nauczycieli, tylko od talentów dzieci, które się tam dostają.

Podwójny rocznik w tym roku, to tyle samo dzieci, co na początku lat 2000. Szkół w zasadzie nie ubyło. Nauczycieli ubywało nie za naszych czasów, ale za czasów PO i PSL. Kto tu popełnia zbrodnie na młodzieży? – pytał Przemysław Czarnek.

Listy osób przyjętych do poszczególnych szkół będą ogłoszone 12 lipca. Po 12 lipca będzie trwała jeszcze edukacji uzupełniająca. Nie ma zagrożenia, aby uczniowie nie znaleźli miejsca. Teraz potrzeba spokoju i rzeczowej informacji dotyczącej rekrutacji – podkreśliła na spotkaniu z dziennikarzami lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk.

Wczoraj Teresa Misiuk spotkała się z uczniami. Zorganizowali oni strajk uczniowski przed lubelskim kuratorium, bo nie podoba się im rzekomy  „chaos w szkołach”.  Okazało się, że protestowali ci, bezpośrednio niezwiązani z przebiegiem rekrutacji. Jedynie kilka osób w sali lubelskiego kuratorium oświaty było tegorocznymi absolwentami podstawówki lub gimnazjum, czyli osobami zainteresowanymi rekrutacją.

źródło: www.lublin.uw.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top