62 nowe wozy dla jednostek OSP w województwie lubelskim

Spośród 675. nowych pojazdów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w całej Polsce, 62 trafi do województwa lubelskiego. Dzięki zatwierdzonym środkom na dofinansowanie zakupu wozów w 2023 r., wzrośnie bezpieczeństwo pod kątem ratowniczym i pożarowym w całym kraju.

Jak podkreślił sekretarz stanu w MSWiA Maciej Wąsik, przewidywany zakres dofinansowania do zakupu wozów ratowniczo-gaśniczych jest rekordowy w porównaniu do poprzednich lat.

Premier Mateusz Morawiecki, minister Mariusz Kamiński oraz minister Anna Moskwa zapowiadali dofinansowanie na 668 samochodów, ale po naszych staraniach oraz w ramach bardzo dobrej współpracy z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej będzie to 675 nowych samochodów strażackich dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. To ważna chwila, bo od tego momentu samorządy i ochotnicze straże pożarne mogą rozpoczynać przetargi i proces zakupów

– powiedział wiceminister Maciej Wąsik.

W ostatnich latach widoczny jest wzrost inwestycji wspierających działalność jednostek OSP. Dla porównania w ubiegłym roku zakupiono 533 nowe wozy, podczas gdy w roku 2014 było ich jedynie 229.

Oprócz wsparcia finansowego w zakresie zakupu sprzętu i wozów, warto pamiętać o pierwszej w historii ustawie o Ochotniczych Strażach Pożarnych. 1 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy, dzięki którym prawie 100 tys. druhów-emerytów otrzymało świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat w OSP. To wyraz wdzięczności za ich długoletnią służbę na rzecz bezpieczeństwa publicznego.

Dofinansowanie zakupu specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego w akcjach ratowniczych

Program „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych – Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych” pozwala na dofinansowanie zakupu lekkich, średnich i ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP, a także specjalistycznego sprzętu niezbędnego do skutecznego prowadzenia akcji ratowniczych dla organizacji pozarządowych uprawnionych do wykonywania ratownictwa górskiego i wodnego.

Środki rozdysponowane m.in. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozwolą na zakup sprzętu i wyposażenia.

Liczba nowych pojazdów dla OSP w podziale na województwa

 

Lp. Województwo Liczba pojazdów
1 dolnośląskie 46
2 kujawsko-pomorskie 31
3 lubelskie 62
4 lubuskie 20
5 łódzkie 48
6 małopolskie 62
7 mazowieckie 71
8 opolskie 24
9 podkarpackie 52
10 podlaskie 28
11 pomorskie 26
12 śląskie 57
13 świętokrzyskie 32
14 warmińsko-mazurskie 31
15 wielkopolskie 61
16 zachodniopomorskie 24
Razem: 675

 

 

Materiały

Zestawienie jednostek OSP z dofinansowaniem na zakup wozów
Zestawienie​_jednostek​_OSP​_z​_dofinansowaniem​_na​_zakup​_wozów.pdf 0.79M

źródło: LUW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top