Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono [słowo na niedzielę]

Nie zostanie kamień na kamieniu”. Kamień symbolizuje to, co jest obce, przeciwne życiu. Jest to znak zbliżającej się œśmierci, zniszczenia tego, co doczesne, materialne, co bardzo sobie cenimy, na co przeznaczamy wiele czasu aby to osiągnąć, cieszyć się posiadaniem. Jezus mówi o zbliżającym się upadku człowieka, końcu życia.

„Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono”. Człowiek pozwala się zwieœść, ogłupić, wprowadzić w błąd. Pod wpływem lęku o swoje życie, pozycję społeczną, uznanie poœśród innych, jesteśœmy skłonni bardziej słuchać ludzi niż Boga. Znakiem wprowadzenia nas w błąd jest zaprzestanie chodzenia za Panem, słuchania Go. Zawsze za kimœś idziemy mając okreœślone poglądy. Czy jest ktoœś lub coœś czemu daję się zwodzić?

Bóg daje znaki wskazujące na zbliżający się dla nas koniec życia. Jesteśœmy œświadkami, uczestnikami sporów, walki na słowa. Jakiśœ śœwiat kończy się dla nas. Padają uznane wczeœśniej autorytety. Szukamy dla siebie punktu zaczepienia, oparcia, zrozumienia tego, co dokonuje się wokół nas. Ważna w takich chwilach jest śœwiadomoœć tego, że te wydarzenia muszą mieć miejsce („To najpierw musi się stać”), są konieczne. Stanowią element oczyszczający nasze życie, porządkujący przekonania, umożliwiający wybór tego, co słuszne i sprawiedliwe.

Wierzący Bogu będą składać œświadectwo przynależnoœści do Niego. Zamęt w œświecie, kataklizmy, podziały między ludŸźmi,– to wszystko z powodu Chrystusa. Podziały między ludŸźmi, prześœladowania, zdrady, to wszystko na skutek odrzucenia Boga, Jego słowa zbawienia. Tam, gdzie człowiek nie słucha Boga, usiłuje nawet kamienie przemienić w chleb, a to oznacza wejśœcie w realizację różnych pokus, które dokonują niszczenia zarówno jego życia jak i życia œświata. To wszystko na skutek odrzucenia Boga a tym samym zgody na bycie kierowanym przez diabła. Człowiek zawsze słucha kogośœ poza sobą, choćby twierdził, że słucha samego siebie, swojego rozumu, rozsądku czy korzystając z osobistego, bogatego doœświadczenia.

Słyszymy zachętę, byœmy się nie martwili, nie tracili tym samym nadziei. Bóg, który jest zawsze z nami, będzie udzielał nam „wymowy i mądrośœci”. On będzie walczył po naszej stronie. Przygotujmy się jednak na to, że osoby nam najbliższe nie będą podzielały naszej wiary, naszych przekonań, naszego myœślenia i odczuwania we wspólnocie Kośœcioła. To będzie dla nas najtrudniejszą próbą wiary.

„Z powodu mojego imienia będziecie w nienawiœści”. Być w nienawiœści, to doœświadczać złego, poniżającego traktowania, dezaprobaty i wrogośœci, braku akceptacji i zrozumienia. Czyż tego wszystkiego już nie doœświadczamy? Nienawiśœć do Boga przekłada się na nienawiœść do tych, którzy Jemu wierzą, za Nim idą, kochają Go. Skąd bierze się nienawiśœć do wyznawców Chrystusa? Jest ona spowodowana zamknięciem się człowieka na przesłanie Ewangelii.

„Włos z głowy wam nie zginie”. Co to znaczy? Chrystus przypomina, że z naszego życia w czasie przeœśladowań nie zniknie postawa szacunku i miłośœci do prześœladowców, a równoczeœśnie, będziemy mieli w sobie siłę i mądroœść do podporządkowania się Bogu we wszystkim i pokorne przyzwolenie na Jego prowadzenie. Słowa te mówią również o tym, że otrzymamy łaskę całkowitej zależnośœci od Boga.

„Przez swoją wytrwałośœć ocalicie wasze życie”. Przez nasze nieprzerwane, konsekwentne trwanie w wierze, ocalimy to, co najcenniejsze, naszą wiernośœć i posłuszeństwo Bogu. Wytrwałoœść polega na œświadomym, zdecydowanym byciu z Chrystusem i podążaniu za Nim, zwłaszcza podczas prześœladowań. Wytrwałośœć to wyraz wyboru człowieka, który całkowicie angażuje się w sprawę wiary, a tym samym zbawienia.

Wytrwałośœć rodzi się z cierpienia. W taki sposób kształtuje się charakter człowieka. Wiara wymaga wytrwałośœci. Świat nienawidzi wierzących i usiłuje im przeszkodzić w dokończeniu biegu wiary. Wytrwałośœć powinna być cechą człowieka ochrzczonego, wierzącego i praktykującego wiarę w Chrystusa. Przez nasze okazanie wytrwałośœci czerpiemy siły z Boga, który w ten sposób zostaje uwielbiony.

Ks. Józef Pierzchalski SAC

Źródło: pierzchalski.ecclesia.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top