Miliony na sportową infrastrukturę. Wparcie otrzyma prawie 300 szkół

Prawie 300 szkół otrzyma w tym roku wsparcie na rozwój infrastruktury sportowej na łączną kwotę 245 mln złotych. – Zależy nam, aby dzieci i młodzież miały do niej równy dostęp – powiedział we wtorek minister sportu i turystyki Witold Bańka na konferencji prasowej w Pruszkowie.

W ramach realizowanego przez MSiT Programu Rozwoju Szkolnej Infrastruktury Sportowej wybudowanych, zmodernizowanych lub wyremontowanych zostanie około 500 obiektów przyszkolnych w 16 województwach, w tym m.in. sale gimnastyczne, hale sportowe, boiska czy urządzenia lekkoatletyczne – bieżnie, rzutnie, skocznie.

– W zeszłym roku uruchomiliśmy program, którego zadaniem jest wsparcie szkół poprzez dofinansowanie obiektów sportowych, budowę sal gimnastycznych, boisk, kortów tenisowych czy ich modernizację. Rozpoczęliśmy z budżetem ponad 90 mln złotych, dzięki któremu wsparcie otrzymało 156 szkół. W tym roku ta kwota i liczba placówek jest zdecydowanie większa. Jestem głęboko przekonany, że w najbliższych latach budżet będzie rósł i coraz więcej szkół doczeka się dofinansowania modernizacji infrastruktury sportowej. To jeden z naszych kluczowych projektów – podkreślił Bańka.

440 mln zł w 2016 roku

Przypomniał, że ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ubiegłym roku 716 obiektów sportowych zostało dofinansowanych przez ministerstwo na łączną kwotę ok. 440 mln złotych. W przyszłym liczby te mają być jeszcze większe.

– Infrastruktura sportowa ma służyć młodym ludziom i lokalnej społeczności. Dziękuję w tym miejscu za współpracę Ministerstwu Edukacji Narodowej. Mam także przyjemność ogłosić, że w tym roku Ministerstwo Finansów uwolniło nam dodatkowe środki z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej – w ten sposób do budżetu Ministerstwa Sportu i Turystyki wpłynie 35 mln złotych. Posłuży to wzmacnianiu realizowanych przez resort projektów – m.in. programów KLUB i SKS – dodał.

Sala gimnastyczna w pruszkowskiej szkole

Na liście dofinansowanych przez MSiT zadań inwestycyjnych w 291 szkołach znalazła się m.in. sala gimnastyczna przy LO im. Tomasza Zana w Pruszkowie. Jej budowa trwa, na dachu zaplanowano dodatkowe boisko ze sztuczną murawą. Wtorkowa konferencja prasowa odbyła się w nowym budynku dydaktycznym liceum.

Ministerstwo budowę sali gimnastycznej dofinansowało kwotą 2,5 mln złotych.

– Na tę salę uczniowie kilku pokoleń czekają prawie sto lat. Wiele wysiłków i ciężkich walk kosztowało, by ten piękny budynek, w którym się znajdujemy, w ogóle powstał. Udało się zrealizować projekt, o którym marzyły pokolenia. Znajdujemy się w nowym obiekcie, który wraz z salą gimnastyczną będzie kosztował powiat pruszkowski około 23 mln złotych. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy uczestniczyć w programie ministerstwa – powiedział starosta powiatu pruszkowskiego Maksym Gołoś.

Źródło: TVP Info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top