Mija 30 lat od przywrócenia orła białego w koronie jako godła Polski

Mija 30 lat od przywrócenia orła białego w koronie jako godła Polski. Pozwoliła na to zmiana konstytucji dokonana przez Sejm 29 grudnia 1989 roku. Na jej mocy przywrócona została historyczna nazwa państwa – Rzeczpospolita Polska oraz dawne godło – orzeł w koronie w czerwonym polu.

Z ustawy zasadniczej usunięto też odniesienia do ustroju socjalistycznego. Wprowadzono zasadę demokratycznego państwa prawa i pluralizmu politycznego. Ważny był także zapis o swobodzie działalności gospodarczej i ochronie własności.

Historyk prof. Wojciech Polak podkreśla, że był to symboliczny koniec komunizmu w Polsce.

Nad suwerennością jeszcze trzeba było pracować, m.in. dalej w Polsce stacjonowały wojska sowieckie, ale te symbole były ważne. Komuniści odebrali orłu koronę, która została przywrócona, jako symbol wolnej niepodległej Polski. Z kolei zmiana nazwy państwa na Rzeczpospolita Polska, to był powrót do tej nazwy przedwojennej, która kojarzyła się z Polska także wolną i niepodległą. W znaczeniu staropolskim Rzeczpospolita to znaczy rzecz należąca do wszystkich – wskazuje historyk.

Zmiany w ustawie zasadniczej dokonane 29 grudnia 1989 r. poprzedziła nowelizacja z 7 kwietnia tego roku, wprowadzająca, zgodnie z ustaleniami Okrągłego Stołu, zapisy o Senacie, urzędzie prezydenta RP oraz o ordynacjach wyborczych do Sejmu i Senatu.

źródło: www.radiomaryja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top