Miasto Chełm planuje powiększyć swój teren o okoliczne miejscowości

Prezydent Chełma chce poszerzenia miasta o pobliskie sołectwa, które teraz są w granicach gminy Chełm. Miasto na poszerzeniu zyskałoby około 4,5 tys. ha i około 6 tysięcy mieszkańców. W gminie zawrzało!

W dniu 20 września br. Prezydent Miasta Chełm, Jakub Banaszek poinformował Wójta Gminy Chełm, że wystąpił do Prezesa Rady Ministrów o uruchomienie procedury o poszerzenie granic miasta Chełm o sąsiadujące z nim sołectwa znajdujące się obecnie w granicach Gminy Chełm. Również 20 września br. wójt otrzymał pismo z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, że Wojewoda Lubelski pismem z dnia 13 września br. zawnioskował o uruchomienie procedury o poszerzenie granic miasta Chełm o sąsiadujące z nim sołectwa znajdujące się obecnie w granicach gminy Chełm, obręb ewidencyjny: Koza-Gotówka, Nowiny, Okszów, Okszów-Kolonia, Pokrówka, Srebrzyszcze i Żółtańce-Kolonia, części obszarów obrębów ewidencyjnych: Weremowice, Żółtańce i Depułtycze Królewskie.

Jednocześnie ministerstwo zwróciło się z prośbą o przedstawienie opinii Rady Gminy Chełm, poprzedzonej stosownymi konsultacjami, w przedmiocie zmiany granic pomiędzy miastem Chełm i gminą Chełm, polegającej na włączeniu w granice miasta Chełm wyżej wskazanych obszarów.
W 30 letniej historii samorządu podobne praktyki nie miały miejsca. Jednym politycznym podpisem próbuje się zniweczyć nasz wspólny wysiłek, prace dla dobra gminy. Łatwo przychodzi „zagarniecie” miejscowości o nowoczesnej infrastrukturze, dobrze prosperujących zakładów produkcyjnych, uzbrojonych terenów, nowych dróg, szkół i świetlic. Tego nikt nam za darmo nie dał. Wnioskodawcy nie zwracają jednak uwagi na czynioną nam krzywdę. Trudno jest zdefiniować takie działanie, wymyka się ono z kanonów postępowania ludzi przyzwoitych. Musimy przeciwstawić się tym działaniom. Na bieżąco będę informował o stanie sprawy.

Miasto obiecuje bezpłatną komunikację

Podmiejskie dzisiaj sołectwa miałyby zyskać darmową komunikację miejską, która od początku września obowiązuje w Chełmie. – Rozszerzona zostanie siatka połączeń komunikacji miejskiej o przyłączony teren, powstanie też Fundusz Inwestycyjny. Jeżeli decyzja o przyłączeniu zapadnie, jej materializację poprzedzi zawarcie i podpisanie z mieszkańcami wypracowanego wcześniej kontraktu społecznego – dodaje Damian Zieliński.

Ale w te zapewnienia w gminie nie wierzą. – Łatwo przychodzi „zagarniecie” miejscowości o nowoczesnej infrastrukturze z dobrze prosperującymi zakładami produkcyjnymi, uzbrojonymi terenami, nowymi drogami, szkołami i świetlicami. Ale tego nikt nam za darmo nie dał – tłumaczy wójt Wiesław Kociuba. Według niego takie działanie „wymyka się z kanonów postępowania ludzi przyzwoitych”. – Musimy przeciwstawić się tym działaniom – deklaruje wójt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top