Jubileusz 99 urodzin por. Władysława Wolańczyka

Uprzejmie informujemy, że z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Rejonowego Narol, Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna, Stowarzyszania „Ocalić od zapomnienia” w Brzezinach odbył się Jubileusz 99 urodzin por. Władysława Wolańczyka.

Por. Władysław Wolańczyk ps. „Koc” ostatni żyjący Żołnierz Armii Krajowej, który walczył w V Rejonie Armii Krajowej Tomaszów Lubelski I Kompanii Narol skończył 99 lat. Porucznik za swoje zasługi otrzymał następujące odznaczenia: Odznakę Krzyża Armii Krajowej, Odznakę Honorową – Zasłużony dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Odznakę Pamiątkową „Akcja Burza”, Medal „Pro Patria” w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oraz Medal „Za zasługi dla obronności kraju”.


Jubilat swoje urodziny świętował 20 stycznia 2024 r. podczas uroczystości zorganizowanej na terenie Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej w Bondyrzu, w obecności najbliższych i zaproszonych gości.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Lipsku (Narol). Po Liturgii  uczestnicy udali się do Muzeum w Bondyrzu, gdzie  odbyła się dalsza część. Tu przed, znajdującym się na terenie Muzeum, Pomnikiem Powstania Zamojskiego zostały złożone wieńce i kwiaty oraz zapalone znicze. Wojskową asystę honorową przy Pomniku wystawił 192 Batalion Lekkiej Piechoty w Hrubieszowie.

Wydarzenie było okazją do wyrażenia ogromnej wdzięczności Panu Porucznikowi za jego czynny udział w walce zbrojnej o wyzwolenie Ojczyzny na terenie Zamojszczyzny podczas II wojny światowej oraz wieloletnie zaangażowanie w społeczną działalność. W imieniu Prezydium ŚZŻAK O/Z uroczystość rozpoczęła Wiceprezes ŚZŻAK O/Z Magdalena Szczepańska, która podkreślając wojenne czyny Jubilata, także jego zasługi w pracy społecznej, podziękowała za wspólne lata wzorowej współpracy, szczególnie zaś za piękny przykład krzewienia wśród młodych pokoleń Polek i Polaków, postaw patriotycznych i etosu Armii Krajowej. Jednocześnie z okazji tak wyjątkowego jubileuszu życzyła w imieniu swoim, jak zebranych gości kolejnych, długich lat życia w zdrowiu i wszelkiej pomyślności.

Na doniosłego Jubilata czekała niespodzianka w postaci przygotowanego filmu o Jego życiu i działalności oraz pyszny poczęstunek.

Jubilat otrzymał wraz z najlepszymi życzeniami urodzinowymi bukiet kwiatów, upominki, listy gratulacyjne a zaproszeni goście, przyjaciele  hucznie odśpiewali „200 lat!”, wznosząc toast za Jego zdrowie. Wzruszony spotkaniem i tak miłym przyjęciem Jubilat podziękował wszystkim za pamięć i miłe spotkanie. Kolejną niespodzianką po otrzymanych urodzinowych życzeniach i prezentach był tort urodzinowy. Spotkanie zakończyło się wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyli liczni przyjaciele Jubilata, w tym: Prezes ŚZŻAK O/Z Poseł Sławomir Zawiślak, członkowie ŚZŻAK O/Z m.in. Franciszek Duda, Edward Karchut, Kustosz Muzeum w Bondyrzu Edmund Sitek, Prezes Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” w Brzezinach Magdalena Szczepańska, Prezes ŚZŻAK Koła Rejonowego w Narolu Marian Świętojański, przedstawiciele Powiatu Tomaszowskiego – Członek Zarządu Wiesław Cielica, żołnierze 192 Batalionu Lekkiej Piechoty, członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna, przedstawiciele Grup Rekonstrukcji Historycznych.

Na czas trwania uroczystości 192 Batalion Lekkiej Piechoty w Hrubieszowie wystawił punkt promocyjno-rekrutacyjny, podczas którego można było uzyskać niezbędne informacje dotyczące wstąpienia do Terytorialnej Służby Wojskowej. W trakcie trwania wydarzenia wydano kilka wniosków rekrutacyjnych.

 

źródło: Sekretariat ŚZŻAK O/Z

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top