Podróże w czasie z Regionalną Izbą Pamięci. Encyklopedia PWN jako eksponat z okresu PRL-u

Dziś prezentujemy kolejny filmik zrealizowany w Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem. Tym razem Kustosz Regionalnej Izby Pamięci prezentuje eksponat z okresu PRL-u i jest to Encyklopedia PWN wydana w 1983 roku. Encyklopedia czyli skarbnica wiedzy, niegdyś trudna do zdobycia. Stanowiła ona cenne źródło wiedzy na każdy temat. Dziś jej wersja papierowa odchodzi w niepamięć, a spotkać ją można na półkach u rodziców czy dziadków lub… w muzeum.

Eksponatem w muzealnictwie określa się przedmioty tworzące daną kolekcję muzealną (w zależności od typu muzeum mogą to być dzieła sztuki, stroje i tkaniny, ceramika, meble, a także okazy przyrodnicze i in.). Eksponaty są wówczas: przechowywane w magazynach muzealnych; prezentowane na wystawach; wypożyczane na wystawy do innych placówek muzealnych. W obiegu muzealnym eksponaty podlegają także: kontroli jakościowej i ilościowej, ochronie pod kątem warunków przechowywania i bezpieczeństwa, prezentowaniu wiedzy o nich zwiedzającym wystawy, badaczom, mediom itp. Eksponaty posiadają swoje karty eksponatów (także: karta zabytku) cyfrowe lub/i drukowane, które zawierają najważniejsze informacje o danym artefakcie i służą ewidencji oraz zarządzaniu zbiorami danego muzeum[2]. Na wystawach eksponatom towarzyszą tablice lub mniejsze tabliczki z opisem eksponatu[3].

 

Komentarze do: “Podróże w czasie z Regionalną Izbą Pamięci. Encyklopedia PWN jako eksponat z okresu PRL-u

 1. Ktoś

  Proszę się doinformować kto jest Kustoszem Regionalnej Izby Pamięci, ponieważ na pewno nie jest to pani z filmiku. I chyba stać Pana Redaktora na coś więcej niż kopiowanie tekstów z wikipedi i to jeszcze z linkami.

  Reply
  • redakcja Post author

   Jeżeli informacja z kustoszem jest nieprawdziwa to proszę o przesłanie sprostowania. Proszę o podanie kto jest kustoszem i od kiedy. Chętnie zamieścimy takie sprostowanie.

   Reply
   • ABC

    Kustoszem Izby od samego początku jej istnienia jest Pani Henryka Sobczuk. Pani Wanda jest tylko jej opiekunką.

    Reply
  • mieszkanka

   umowa GOK Gminy Zamość na kwotę 8747,40 zł ( 18,30 za godz.) . zawarta z tą panią może sugerować , że jest ona kustoszem Izby.

   Reply
 2. Wiewióra

  Skopiowane zostały indeksy do przypisów, a nie linki.
  Dobrym zwyczajem jest umieszczanie informacji o wykorzystanych źródłach.
  Wikipedia jest po to by tam szukać encyklopedycznych informacji. Nie każdy może korzystać z 4 tomowej Encyklopedii Powszechnej PWN…

  Reply
 3. Ekspert

  Encyklopedia- żródło wiarygodnej i rzetelnej wiedzy w zestawieniu z panią kustosz powoduje dysonans poznawczy.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top