PiS oddał komisję rodziny Lewicy. Projekt „Zatrzymaj Aborcję” wciąż zamrożony?

Poseł Lewicy Magdalena Biejat została przewodniczącą sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, w której w poprzedniej kadencji utknął obywatelski projekt ustawy „Zatrzymaj Aborcję”.

 

Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami podanymi przez nas uprzednio, komisja, w której większość miejsc (17) przypada Prawu i Sprawiedliwości, kierowana będzie przez przedstawicielkę Lewicy (4 miejsca w komisji), w dodatku debiutującą w Sejmie Magdalenę Biejat.

 

Jedynym zgłoszonym rywalem lewicowej poseł był Grzegorz Braun z Konfederacji, jednak wcześniej poddana głosowaniu została kandydatura parlamentarzystki Lewicy, która uzyskała 25 głosów poparcia, przy zaledwie 3 przeciwnych (Elżbiety Dudy i Dominiki Chorosińskiej z PiS oraz „jedynaka” z Konfederacji) i 4 wstrzymujących się.

 

Zgodnie z porozumieniem zawartym przez prezydia klubów parlamentarnych, komisja rodziny mieć będzie 4 wiceprzewodniczących. Zostali nimi: Urszula Rusecka i Teresa Wargocka z PiS, Marzena Okła-Drewnowicz z Koalicji Obywatelskiej oraz Agnieszka Ścigaj z Klubu PSL-Kukiz15. Przepadł natomiast wniosek Grzegorza Brauna o poszerzenie składu prezydium do 5 wiceprzewodniczących.

 

W Komisji Polityki Społecznej i Rodziny zasiada w IX kadencji Sejmu 17 przedstawicieli PiS, 9 – Koalicji Obywatelskiej, 4 – Lewicy, 2 – PSL i 1 reprezentant Konfederacji.

 

Podczas wielu miesięcy minionej kadencji komisja rodziny nie zdołała nawet rozpocząć pracy nad obywatelskim projektem „Zatrzymaj Aborcję”, popartym podpisami ponad 830 tysięcy Polaków i likwidującym tak zwaną przesłankę eugeniczną w prawie zezwalającym zabijać dzieci nienarodzone w trzech przypadkach. Inicjatywa utkwiła tym samym w legislacyjnej „zamrażarce”. Czy zostanie stamtąd wyjęta w obecnej kadencji?

źródło: www.pch24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top