Mieszkaniec Gminy Zamość jako jedyny z województwa lubelskiego zakwalifikował się do Szkoły Inicjatyw Strażniczych

Sieć Obywatelska Watchdog Polska, stowarzyszenie działające na rzecz prawa do informacji opublikowała listę osób, które zakwalifikowały się do Szkoły Inicjatyw Strażniczych. W wyniku analizy zgłoszeń oraz w oparciu o rozmowy telefoniczne z osobami wybranymi na podstawie informacji zawartych w zgłoszeniach komisja zaprosiła do uczestnictwa w Szkole Inicjatyw Strażniczych 20 osób. Zainteresowanie kursem przerosło  najśmielsze oczekiwania – wpłynęły 123 zgłoszenia! Z wybranych w procesie rekrutacji 20 osób z całego kraju znajduje się tylko jeden przedstawiciel Lubelszczyzny i jest to mieszkaniec Gminy Zamość. Na liście rezerwowej jest również mieszkanka Hrubieszowa.

Szkoła Inicjatyw Strażniczych (SIS) to cykl szkoleń dla mieszkańców gmin, którzy przyglądają się pracy lokalnych władz, zadają im pytania, zabierają głos w sprawach publicznych i działają na rzecz zmiany w przypadku zdiagnozowania problemów tam, gdzie mieszkają. Uczestnicy i uczestniczki spotkają się na pięciu weekendowych zjazdach, w czasie których poszerzą swoją wiedzę na temat praw człowieka, wolności słowa i prawa do informacji publicznej. Dowiedzą się także, jak planować działania skierowane do mieszkańców i kampanie na rzecz zmiany.

W szkoleniach może brać udział każda osoba, bez względu na wiek, wykształcenie i miejsce zamieszkania, jeśli tylko aktywnie uczestniczy w życiu swojej lokalnej społeczności, przygląda się pracy samorządu i chciałby rozwijać swoją wiedzę w tej dziedzinie. Żeby decydować o tym, co się dzieje w gminie, nie trzeba być politykiem, wystarczy być świadomym obywatelem – mówi Alina Czyżewska, absolwenta poprzedniej edycji SIS -u. Uczestnikami Szkoły mogą być zarówno osoby działające indywidualnie, jak i członkowie/członkinie nieformalnych grup, organizacji społecznych czy przedstawiciele mediów lokalnych. Ważne, aby były niezależne od władz gminy, w której działają.
Lista osób zaproszonych do Szkoły znajduje się na stronie:
https://siecobywatelska.pl/wyniki-naboru-do-szkoly-inicjatyw-strazniczych/

Komentarze do: “Mieszkaniec Gminy Zamość jako jedyny z województwa lubelskiego zakwalifikował się do Szkoły Inicjatyw Strażniczych

 1. Wiewióra

  Gratulacje!!! Liczymy na to, że wiedza i umiejętności zdobyte w SIS przyczynią się dobru wszystkich mieszkańców gminy.

  Reply
 2. Reginis

  Skoro „mieszkaniec” chce działać na rzecz lokalnej społeczności, czyli i w moim imieniu, to musi się ujawnić. Inaczej jest tylko samozwańcem, który przez nikogo niepopierany i nieznany uzurpuje sobie prawo, że wypowiada się i występuje w moim imieniu do władz. Każdy może występować do władz, ale we własnym imieniu, jeżeli robi to w imieniu mieszkańców, to mieszkańcy powinni wiedzieć, kto to robi i w jakiej sprawie. Nic o nas , bez nas.

  Reply
 3. Reginis

  No dobra już wiem, tak się domyślałem. Gratukluję zakwalifikowania. Sam się nad tym zastanawiałem, ale nie mam publicznych wystąpień na koncie z wyjątkiem osobistych, prywatncyh w różnych pisemnych wystąpieniach i stwierdziłem, że nie mam szans przy kwalifikacjach. Jeszcze raz gratuluję. Mam nadzieję, że po szkoleniu, podzieli się Pan z nami swoimi wrażeniami i planami…?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top