I zawsze zwycięstwo musiało Ich być… czyli „Zapora” w Zamościu!

Ministerstwo Obrony Narodowej, Instytut Pamięci Narodowej, Zamojski Dom Kultury, Stowarzyszenie WEST zaprasza na wydarzenie „I zawsze zwycięstwo musiało Ich być… – widowisko muzyczno-filmowe dedykowane pamięci Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i jego podkomendnych”, które odbędzie się 18 września 2022 r., w Zamojskim Domu Kultury o godz. 18.00. Wstęp wolny.

 

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Pana Andrzeja Wnuka, prezydenta Miasta Zamościa.

Program widowiska to  artystyczno-dokumentalna opowieść o życiu i szlaku bojowym tytułowego bohatera. Hieronim Dekutowski prawdopodobnie walczył z Niemcami już w kampanii wrześniowej, wśród obrońców Lwowa. Później przedarł się do Polskich Sił Zbrojnych we Francji, zaś po jej klęsce – do Wielkiej Brytanii. Jako jeden z elitarnych Cichociemnych – został zrzucony do okupowanej Polski w nocy 16 na 17 września 1943 r., gdzie rozpoczął służbę w Armii Krajowej.  W jej strukturach stworzył najliczniejszy na Lubelszczyźnie oddział partyzancki typu lotnego, toczący zwycięskie boje zarówno z Niemcami, jak i później z Sowietami. To legendarny bohater Lubelszczyzny, w tym oczywiście Zamojszczyzny, gdzie szczególnie wsławił się ocaleniem wielu mieszkańców od niemieckiej akcji wysiedleńczej.

Ten projekt artystyczny powstał w 2019 r., jako efekt współpracy między Instytutem Pamięci Narodowej a zespołem wokalno-aktorskim „Sonanto”, specjalnie na 70. rocznicę rozstrzelania Hieronima Dekutowskiego i jego najbliższych podkomendnych. Premiera widowiska miała miejsce dokładnie w dniu ww. okrągłej rocznicy – 7 marca 2019 r. w Teatrze Polskim w Warszawie.

Plany organizacji całej trasy koncertowej szlakiem bojowym „Zaporczyków” przerwała w 2020 roku pandemia. Do koncepcji powrócono w 2022 roku, dzięki wsparciu uzyskanemu ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej na organizację kolejnych wydarzeń, a także pozyskaniu zgody na prezentację widowiska od jego producenta – Instytutu Pamięci Narodowej.  Dzięki temu pierwsze z wydarzeń, planowanych na lata 2022 i 2023 zaplanowaliśmy właśnie w Zamościu. Kolejne odbędą się w Janowie Lubelskim, Tarnobrzegu, Bełżycach, Lublinie i Rzeszowie.

źródło: zdk.zamosc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top