Człowiek i przyroda – Roztocze

Z udziałem podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska Sławomira Mazurka, wojewody lubelskiego profesora Przemysława Czarnka, parlamentarzystów oraz leśników w Zwierzyńcu, w Roztoczańskim Centrum Naukowo-Edukacyjnym Roztoczańskiego Parku Narodowego odbyła się część plenarna konferencji „Człowiek i przyroda – Roztocze”.

Konferencję poprzedziła odprawiona w pierwszą rocznicę wprowadzenia relikwii św. Jana Gwalberta – patrona leśników – w kościele „na wodzie” w Zwierzyńcu pw. Jana Nepomucena msza święta w intencji leśników.

Jednym z prelegentów podczas konferencji był ks. profesor Tadeusz Guz, który wygłosił referat o różnicach pomiędzy ekologami jako miłośnikami i stróżami przyrody a ekologistami jako ideologami niszczącymi przyrodę.

Do podmiotowości człowieka, którego integralną częścią jest przyroda odniósł się w swoim wystąpieniu wojewoda Czarnek. – Po pierwsze człowiek. Przyroda jest dla człowieka, a nie sama dla siebie. Ekologizm właśnie na tym polega, że wyklucza się człowieka, doprowadza się do jego animalizacji i humanizacji roślin, zwierząt i całej przyrody. Naturalny porządek rzeczy, naturalny porządek stworzenia polega na tym, że jest człowiek i przyroda, a nie przyroda i człowiek. – zaznaczył wojewoda, który podziękował także organizatorom konferencji oraz leśnikom i pracownikom Roztoczańskiego Parku Narodowego. – Za całą pracę, którą Państwo wykonujecie jako prawdziwi ekolodzy, jako leśnicy, ludzie na co dzień obcujący z naturą i czytający świat z tej natury bardzo serdecznie Wam dziękuję– mówił wojewoda.

Celem konferencji była promocja zrównoważonych relacji pomiędzy człowiekiem i przyrodą na Roztoczu. Roztocze, jako obszar o wyjątkowych walorach przyrodniczych, dzięki rozbudowanemu systemowi obszarów chronionych jest przykładem harmonii pomiędzy człowiekiem a biosferą. Działalność człowieka na Roztoczu, w przeszłości jak i obecnie, nie narusza dziedzictwa przyrodniczego regionu.

Organizatorem konferencji „Człowiek i przyroda – Roztocze” był minister środowiska oraz Roztoczański Park Narodowy, natomiast instytucjami współuczestniczącymi Państwowe Gospodarstwo Leśne „Lasy Państwowe” i Polski Związek Łowiecki.

 

 

Źródło: LUW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top