14 marca 2025 r. na Lubelszczyźnie pożegnaliśmy śp. ppor. Ludwika Rogalskiego ps. Szczepan, Kanciarz, który oddał życie za wolną Polskę.
Uroczystości rozpoczęły się w Zawalowie-Kolonii – rodzinnej miejscowości Ludwika Rogalskiego, gdzie odsłonięto tablicę upamiętniającą żołnierza ZWZ-AK i WiN. W południe w Sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy odprawiona została msza św. pogrzebowa, po nabożeństwie odbyły się uroczystości pochówku z asystą wojskową w Krypcie Żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego.
– Naszym obowiązkiem jest pamiętać o bohaterach i okazywać szacunek dla nich poprzez uroczystości takie jak ta, poprzez działania, które mają na celu zachowanie pamięci o naszych bohaterach
– powiedział podczas ceremonii dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
W uroczystościach wzięli udział bliscy Ludwika Rogalskiego, mieszkańcy Radecznicy i Zawalowa-Kolonii, Jan Józef Kasprzyk – doradca prezesa IPN oraz dr Robert Derewenda – dyrektor Oddziału IPN w Lublinie.
Uroczystości zostały zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie, Lubelski Urząd Wojewódzki, Urząd Gminy Radecznica, Urząd Gminy Miączyn oraz Sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy.
Ludwik Rogalski ps. Szczepan, Kanciarz
Urodził się 14 stycznia 1915 r. w kolonii Zawalów w powiecie hrubieszowskim. Od 1941 r. należał do ZWZ-AK pełniąc funkcję dowódcy komórki łączności podoficerskiej w Obwodzie Zamość, a następnie drużynowego w kompanii „Wiklina” Józefa Kaczoruka „Ryszarda”. Po ujawnieniu się w listopadzie 1945 r. przed komisją likwidacyjną w Zamościu powrócił do konspiracji i od września 1946 r. służył w Rejonie Zrzeszenia „WiN” Kotlice. Od września 1948 r. był członkiem II Inspektoratu Zamojskiego AK jako zastępca komendanta II Rejonu Obwodu Zamość. W kwietniu 1950 r. został zatrzymany przez funkcjonariuszy PUBP w Hrubieszowie i przekazany do siedziby PUBP w Zamościu. Wyrokiem z 26 stycznia 1951 r. WSR w Lublinie na sesji wyjazdowej w Zamościu został skazany na karę śmierci, którą wykonano 4 czerwca 1951 r. w więzieniu na Zamku w Lublinie.
Szczątki Ludwika Rogalskiego zostały odnalezione przez Instytut Pamięci Narodowej w kwietniu 2023 r. podczas prac poszukiwawczych prowadzonych na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie. O zidentyfikowaniu ppor. Rogalskiego poinformowaliśmy 1 października 2024 roku, podczas konferencji prasowej w Belwederze w Warszawie.
źródło: IPN