Co było niemożliwie dla Przewodniczącego Rady Gminy Zamość możliwe jest dla Przewodniczącego Komisji w innym samorządzie

W początkowym okresie pandemi samorzady miały problem odnosnie organizacji sesji rady w bezpieczny sposób, nie naruszając obowiązujacych przepisów. W Gminie Zamość w miesiacu marcu odwołano zwołane wcześniej posiedzenia komisji. W miesiącu marcu nie odbyła się również sesja Rady Gminy Zamość.

W kwietniu sesja Rady Gminy Zamość odbyła się z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość czyli tzw. zdalny tryb obradowania. Przypominamy, że statut Gminy Zamość nie przewidywał i w dalszym ciagu nie przewiduje takich obrad.

Dodatkowo w zawiadomieniu dla radnych Rady Gminy Zamość zamieszczonym na stronie BIP Przewodniczacy Rady Gminy Zamość radny Wojciech Suchowicz wydał zalecenie aby zapytania i interpelacje radni przesyłali na adres poczty elektronicznej do kontaktu :

wojt@zamosc.org.pl

 Art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. stanowi że,  interpelacje i zapytania składane są na piśmie do przewodniczącego rady, który przekazuje je niezwłocznie wójtowi. Dlaczego Przewodniczący Rady Gminy Zamość wydał zalecenie radnym kierowanie interpelacji i zapytań bezpośrednio do wójta?. Na jakiej podstawie prewnej przewodniczacy wydał takie zalecenie radnym? Pytania te pozostają bez odpowiedzi.

Przypominamy, że podczas ostatniej sesji Rady Gminy Zamość przewodniczacy pochwalił się, że posiada słuzbowy adres  poczty elektronicznej.

 W miesiącu maju jedna z mieszkanek gminy zawnioskowała do przewodniczącego rady o umożliwienie jej udziału w tej sesji (powołała się na art. 61 Konstytucji, przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz ustawy o samorządzie gminnym). W odpowiedzi otrzymała informację, że najbliższa rada zostanie przeprowadzona w sposób zdalny i w tym przypadku nie będzie możliwości fizycznego udziału mieszkańców w obradach. Do dnia sesji mieszkańcy mogą natomiast zadawać mailowe pytania do wójta, które zostaną odczytane wraz z odpowiedziami w trakcie obrad. Dodatkowo obrady te będą transmitowane. Dodano również, że przekazanie danych elektronicznych do zdalnego udziału w obradach jest niemożliwe ze względów technicznych. Program obsługujący sesję będzie dostępny wyłącznie dla radnych.

Co jest niemożliwe dla Przewodniczącego Rady Gminy Zamość jest realne w innych samorzadach. Jak napisała w swoim wystąpieniu na sesje w dniu 27 lipca b.r.  zainteresowana mieszkanka cyt. ” Inny samorząd, inne standardy”.

” W lublinie – jak chciałem uczestniczyć w komisji to dostałem dostęp zdalny. Zadzwoniłem do biura rady miasta i powiedziałem, że chcę uczestniczyć w posiedzeniu.

Podobnie jest w wielu innych samorządach. Oto jeden z przykładów sprzed kilku godzin. Inna gminna inne standardy.

W dniu 4 sierpnia 2020 r. (wtorek), godz. 17.00. w trybie on-line na kanale YouTube Milanówek Miasto-Ogród odbędzie się posiedzenie Komisji Budżetu i Inwestycji Rady Miasta Milanówka
Przewodnicząca Komisji zaprasza mieszkańców, którzy chcą wziąć udział w posiedzeniu Komisji on-line do zgłaszania swojego akcesu uczestnictwa na adres email rada@milanowek.pl Z uwagi na sprawne podłączenie się do posiedzenia Komisji, uprzejmie proszę o zainstalowanie programu ZOOM na swoim urządzeniu mobilnym.
Zgłoszenia do zdalnego udziału przyjmowane będą do godz. 16:00 w dniu 3 sierpnia 2020 r. Natomiast w dniu posiedzenia Komisji na 15 minut przed jej rozpoczęciem zostanie wysłany na Państwa email kod do spotkania.
W dniu 5 sierpnia 2020r. (środa) o godz. 17:30, w trybie on-line na kanale YouTube Milanówek Miasto-Ogród odbędzie się posiedzenie Komisji Ładu Przestrzennego i Ochrony Środowiska Rady Miasta Milanówka
Przewodniczący Komisji zaprasza mieszkańców, którzy chcą wziąć udział w posiedzeniu Komisji on-line do zgłaszania swojego akcesu uczestnictwa na adres email jaromir.chojecki@rada.milanowek.pl
Z uwagi na sprawne podłączenie się do posiedzenia Komisji, uprzejmie proszę o zainstalowanie programu ZOOM na swoim urządzeniu mobilnym. Zgłoszenia do zdalnego udziału przyjmowane będą do godz. 16:00 w dniu 3 sierpnia 2020 r. Natomiast w dniu posiedzenia Komisji na 15 minut przed jej rozpoczęciem zostanie wysłany na Państwa email kod do spotkania.
Od takich standardów samorzadowych dzielą nas jeszcze lata świetlne napisała mieszkanką na zakończenie swojego wystąpienia na ostatnią sesję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top