Najbiedniejsze i najbogatsze gminy według rankingu pisma Wspólnota. Gmina Zamość z tendencją spadkową w rankingu

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” po raz kolejny przygotowało ranking zamożności samorządów. Pod uwagę wzięte zostały dochody każdego samorządu w minionym roku, które podzielono przez liczbę ludności.

Metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak w ubiegłych latach. Pominięto jedynie wpływy z dotacji celowych, które w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Ich ujęcie spowodowałoby wywindowanie danego samorządu bardzo wysoko w rankingu, jednak byłby to tylko chwilowy awans, nie mający związku z trwałym wzrostem budżetu.

Autorzy rankingu nie ukrywają, że ocena sytuacji finansowej poszczególnych samorządów w ostatnich latach jest bardzo trudna. Pod uwagę musi być wzięte wiele czynników, które w okresie dynamicznego wzrostu gospodarki znacznie się zmieniają. W tym rosnące dochody czy też obecny i spodziewany wzrost obciążeń finansowych. Jednak patrząc na wyniki rok 2018 był dobry dla samorządów.

Gmina Kleszczów (województwo łódzkie) jest najbogatszą gminą w Polsce, gdzie dochód na każdego mieszkańca wyniósł 35 829,15 zł. – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2018 rok. Najbiedniejszą jest zaś Bolesław  (województwo małopolskie ).

W województwie lubelskim najbogatszą gminą jest gmina Puchaczów z dochodem na jednego mieszkańca (5620,79 zł) , która zajęła 27 miejsce w rankingu w kategorii gmin wiejskich.

W tej samej kategorii gmin wiejskich na 1476 miejscu znalazła się gmina Zamość z dochodem na jednego mieszkańca (2552,37 zł) . W ubiegłym roku gmina Zamość zajęła 1433 miejsce. W porównaniu do roku ubiegłego jest to spadek o 43 miejsc w rankingu.

Patrząc na pierwsze miejsce, 1478 miejsce, na którym znajduje się gmina Zamość różnica jest ogromna.

Jeżeli chodzi o miasto Zamość w kategorii miast na prawach powiatu utrzymał miejsce z ubiegłorocznego rankingu czyli pozycję 14 z dochodem 4686,09 zł. Przypominamy rankingiem zostało objętych 48 miast na prawach powiatu.

W zestawieniu bogactwa powiatów powiat zamojski trafił na 310 miejscu (509,89 zł).  Ranking obejmuje 314 powiatów a wiec powiat zamojski jest na tzw. jednym z ostatnich miejsc.

Jeżeli chodzi o województwa, to nasz region uplasował się na 13 miejscu z zamożnością 237,06 zł na mieszkańca.

Pełny ranking znajduje się:

http://www.wspolnota.org.pl/aktualnosci/aktualnosc/ranking-bogactwa-samorzadow/?fbclid=IwAR28XSIerEMFUAzT_rGEM_sa9_FzvwAreXEeHDCmY1KWgrr2PcvrnpNE4GA

źródło: www.wspolnota.org.pl

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top