Apel do samorządów o mobilizację i podpisywanie umów w ramach programu dystrybucji węgla

Wiceminister aktywów państwowych, Karol Rabenda, apeluje do samorządów o mobilizację i podpisywanie umów w ramach programu dystrybucji węgla w preferencyjnych cenach. Jak poinformował, dotąd do systemu zgłosiło się ok. 2 tys. 300 gmin na prawie 2,5 tysiąca wszystkich w Polsce.

Ponad 2 tys. gmin na portalu https://cieplo.gov.pl/ zgłosiło swoje zapotrzebowanie na surowiec. Z częścią samorządów zostały podpisane umowy – przekazał wiceminister

Karol Rabenda zauważył, że wypełnianie formalności może być trudne. Stąd w poniedziałek, w ramach wsparcia zorganizowane zostaną spotkania w urzędach wojewódzkich.

– Będą przedstawiciele spółek obsługujących dane województwa. Będzie można sprawdzić co jak wypełnić, ale nawet podpisać umowy. Apeluję o mobilizację co do tego, żeby podpisywać te umowy, bo dalej to już jest kwestia techniczna od podpisania umowy do dostarczenia węgla do danej gminy. To jest kwestia dnia bądź kilku dni w zależności od możliwości odbioru czy to z portów, czy z punktów odbioru. Jesteśmy przygotowani pod względem wolumenowym. Węgla, który czeka na to, żeby dotrzeć do gmin, jest wystarczająca ilość – podkreślił Karol Rabenda.

Wiceszef aktywów państwowych dodał, że węgiel nadal jest sprowadzany i odsiewany. Zamówione wolumeny wystarczą na cały sezon zimowy – zapewnił Karol Rabenda.

Zgodnie z ustawą, gminy mogą kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Następnie mogą go sprzedawać mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę.

źródło: www.radiomaryja.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top