W Zamościu upamiętniono 82. rocznicę powstania Armii Krajowej. Płk. poż. Mieczysław Skiba odznaczony odznaką ŚZŻAK O/Z

W Zamościu w środę, 14 lutego odbyły się uroczystości religijno – patriotyczne  upamiętniające żołnierzy Armii Krajowej. 14 lutego mija 82. rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w AK.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej w Kościele Zwiastowania NMP w Zamościu w intencji Ojczyzny i poległych w Jej obronie.

Po nabożeństwie, tradycyjnie, nastąpił przemarsz pod Pomnik Zamojskiego Inspektoratu AK w Zamościu, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Z podniesieniem Flagi Narodowej na maszt został odegrany i przez uczestników odśpiewany Hymn Narodowy Rzeczypospolitej Polskiej. W imieniu organizatorów, uczestników uroczystości powitał Marian Derkacz Wiceprezes ŚZŻAK Okręg Zamość

Powyższe obchody były także okazją do wręczenia odznaczenia okolicznościowego. Zatwierdzoną przez Kancelarię śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego „Odznakę zasługi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość” otrzymał płk. poż. w stanie spoczynku Mieczysław Skiba. Uroczystego wręczenia odznaczenia dokonał Prezes ŚZŻAK O/Z Poseł Sławomir Zawiślak.

Po oficjalnej dekoracji delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem, wśród nich m.in.:

Prezes ŚZŻAK O/Z Poseł Sławomir Zawiślak

Przedstawiciele służb mundurowych

Delegacje Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość

Stanisław Grześko – Starosta Zamojski

Marek Walewander – Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Oddział Zamość

Franciszek Josik – radny Rady Miasta Zamość

Uroczystości zostały zorganizowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Parafię pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Zamościu, 25. Batalion Lekkiej Piechoty, 3. Zamojski Batalion Zmechanizowany, Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna oraz 18 Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu.

Rozkaz dotyczący przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał 14 lutego 1942.

Decyzja o powstaniu Armii Krajowej była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie.

Głównym zadaniem formacji było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez akcje sabotażowo-dywersyjne, bojowe i bitwy partyzanckie z siłami policyjnymi oraz regularnym wojskiem niemieckim. Specjalne miejsce w działalności bojowej AK zajmowały akcje odwetowe i represyjne w stosunku do SS i policji oraz zdrajców i prowokatorów. Pod koniec wojny służyło w niej ok. 300 tys. żołnierzy.

Kulminacją wysiłku zbrojnego Armii Krajowej było Powstanie Warszawskie. Po jego klęsce jednostki AK na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane. Armia została rozwiązana 19 stycznia 1945 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top