Proszę o wyjaśnienie mieszkańcom sprawy przejęcia lotniska w Mokrem…

Mieszkaniec pyta wójt Ryszard Gliwiński odpowiada.

Proszę o wyjaśnienie mieszkańcom sprawy przejęcia lotniska w Mokrem przez Powiat Zamojski. Umowę podpisano w dniu wczorajszym, a do dzisiaj nie ma na stronie GZ żadnej informacji na ten temat. Uważam to za bardzo ważne wydarzenie i bardzo niekorzystne dla naszej gminy. I wygląda, że za aprobatą wójta, bo jakoś sprzeciwu medialnego nie zauważyłem.
24.09.2019 r.

ODPOWIEDŹ:

Witam.
Dziękuję za bardzo ważny dla mnie kontakt e-mail. Potwierdza on nie tylko zainteresowanie Mieszkańców przyszłością „lotniska Mokre”. Także utwierdza mnie w przekonaniu, że jako Wójt Gminy powinienem upominać się o to, aby Samorząd Gminy Zamość był informowany o zamiarach decyzyjnych innych Organów w tym zakresie. Uważam to za standard w relacjach pomiędzy Organami (samorządowymi i rządowymi) oraz wyraz szacunku dla największej gminy powiatu i największej gminy wiejskiej województwa.

O przekazaniu terenów „lotniska Mokre” Powiatowi Zamojskiemu dowiedziałem się z Mediów po konferencji prasowej, jaka miała miejsce w dniu 23 września 2019 roku. Uczestniczyli w niej Wojewoda Lubelski oraz Mieszkańcy Gminy Zamość – Poseł na Sejm RP i Starosta Zamojski. Przed dzwoniącym do mnie z tą informacją redaktorem Kroniki Tygodnia nie potrafiłem ukryć zdziwienia i zaskoczenia. Nie jest ono związane z faktem prawnym wydania przez Wojewodę Lubelskiego zarządzenia w tej sprawie. Chodzi o to, że Starosta Zamojski nie poinformował Wójta Gminy Zamość – chociażby w rozmowie telefonicznej – o złożeniu pisemnego wniosku do Wojewody o przekazanie „lotniska”. Zaskoczenie moje jest związane z faktem, że Samorządowi Gminy Zamość komunikuje się to poprzez Media (konferencja prasowa) w trakcie trwającej kampanii wyborczej. Sytuacja ta niepokoi i wymaga reakcji z uwagi na brak do dnia dzisiejszego (29.09.2019 r.) jakiejkolwiek reakcji Starosty i Zarządu Powiatu na pisemną ofertę, jaką w sprawie przyszłości „lotniska Mokre” złożyłem w imieniu Samorządu Gminy Zamość jeszcze w dniu 8 marca 2019 roku.

Nie jestem przeciwny przekazaniu terenu „lotniska Mokre” Powiatowi Zamojskiemu. Będę się cieszył jeśli Powiat wybuduje pas startowy albo lotnisko z prawdziwego zdarzenia. Gmina Zamość nie musi w tym procesie brać udziału. Uważam tylko, że trzeba podjąć decyzję dotyczącą dalszych losów dokumentacji wytworzonej przez Gminę w latach 2016-2018 – jeśli nie rozpoczną się prace budowlane pozwolenie na budowę straci ważność w styczniu 2021 roku. W okresie od grudnia 2018 roku do marca 2019 roku mówiłem o tym Staroście Zamojskiemu kilka razy. We wspomnianej powyżej pisemnej ofercie zadeklarowałem przekazanie do wykorzystania dokumentacji utwardzenia pasa startowego. Powtórzyłem to wszystko w trakcie naszego spotkania, jakie z mojej inicjatywy miało miejsce już po konferencji prasowej (24.09.2019 r.). Niestety – nie usłyszałem żadnych konkretów. Dlatego w dniu 25 września wystąpiłem do Starosty i Zarządu Powiatu z pisemną prośbą o zajęcie stanowisk i udzielenie wiążących odpowiedzi dotyczących przyszłości terenów lotniska w m. Mokre (Zamość EPZA), w tym dokumentacji utwardzenia pasa startowego.

Powtórzę – nie jestem przeciwny przekazaniu terenów „lotniska Mokre” Powiatowi Zamojskiemu. Niepokoi mnie jednak forma w jakiej to uczyniono i treść § 2 pkt. 4) Zarządzenia Wojewody z dnia 17 września 2019 roku. W tym widzę zagrożenie dla interesów Gminy Zamość. Stąd też moja wypowiedź w trakcie sesji Rady Gminy Zamość, jaka miała miejsce w dniu 26 września – nagranie sesji dostępne na www.gminazamosc.pl. Nie mam żadnych prawnych instrumentów oddziaływania na powstałą sytuację. Mogę tylko rozmawiać ze Starostą Zamojskim i będę to czynił, oraz upubliczniać problem. Więcej o moim spojrzeniu na sprawę na www.gminazamosc.pl zakładka „Blog Wójta Gminy Zamość” i w najbliższym wydaniu Biuletynu Samorządu Gminy Zamość – dostępny będzie już w najbliższy piątek.

źródło: gminazamosc.pl

Komentarze do: “Proszę o wyjaśnienie mieszkańcom sprawy przejęcia lotniska w Mokrem…

  1. Valgo de Sco

    No dobrze, panie Wójcie, co gmina na tym straciła? Dziki handel? Jeżeli nikt nad tym nie zapanował do tej pory, to może powiat wprowadzi tam cywilizację. Płacz teraz nic tu nie pomoże…

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top