Po raz pierwszy w tym roku (29 stycznia br.) zebrała się Rada Gminy Zamość. Radni m.in. wyrazili zgodę na nabycie nieruchomości, uchwalili Gminny Program Wspierania Rodziny 2025-2027 oraz ustalili plan Pracy Rady Gminy i Komisji stałych na 2025 r.
Podczas środowej sesji Radni podjęli pierwsze decyzje w tym roku dotyczące gminnych finansów, dokonując zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Zamość na lata 2025 -2030 oraz w budżecie Gminy na 2025 rok. Zaproponowane przez Wójta zmiany związane są z finansowymi rozliczeniami zadań budżetowych 2024r roku, między innymi przeniesieniem na rok 2025 środków przeznaczonych na zapłatę faktur za wykonane już prace budowlane przy budowie kanalizacji sanitarnej w n. Mokre.
Radni wyrazili również zgodę na nabycie nieruchomości w sołectwach Wysokie (poszerzenie drogi) i Wólka Panieńska (przedłużenie drogi). Ponadto Rada Gminy Zamość uchwaliła Gminny Program Wspierania Rodziny 2025-2027. Program został opracowany na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Jego celem jest szeroko rozumiana pomoc rodzinie wychowującej dziecko, a przede wszystkim wsparcie rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu ról opiekuńczo– wychowawczych.
Dodatkowo Radni podjęli decyzję o przekazaniu Miastu Zamość pomocy finansowej w kwocie 3 500 zł na współfinansowanie kosztów utrzymania schroniska dla zwierząt w Zamościu, które sprawuje opiekę nad bezdomnymi zwierzętami odławianymi na terenie Gminy Zamość. Środki te są tylko niewielką częścią Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi, na którego realizację w budżecie 2025 roku zabezpieczono kwotę 194 000,00 zł.
W dalszej części sesji rozpatrzono wniosek Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich Borowina Sitaniecka Pani Haliny Kierepki i Instruktora Muzycznego Zespołu „Wesołe Gosposie” z Sitańca Kolonii Pana Czesława Bartnik dotyczący przekazania dotacji dla Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem na zakup instrumentu na potrzeby zespołu „Wesołe Gosposie” z Sitańca Kolonii. Rada Gminy przekazała wniosek Wójtowi Gminy Zamość jako Organowi właściwemu do jego rozpatrzenia.
Rada Gminy przyjęła także Plan Pracy Rady i Plan Pracy Komisji stałych na 2025 r. W kolejnym punkcie Przewodniczący Komisji stałych przedstawili sprawozdania z ich pracy za 2024 r.
Na zakończenie obrad, w których brało udział 19 Radnych (2 nieobecnych), informację ze swojej pracy przedstawił Wójt Gminy Zamość.
źródło: UG Zamość