Gminne tablice ogłoszeń – czy takie tablice dobrze świadczą o wizerunku gminy?

Świetnym rozwiązaniem w zakresie komunikacji wśród małych społeczności są gabloty i tablice sołeckie. Tablica informacyjna, oprócz strony internetowej oraz portalów społecznościowych jest źródłem przekazywanych przez gminę informacji mieszkańcom. Tablica ma być jednym z tych narzędzi, które pomaga dotrzeć i komunikować się z lokalną społecznością. Umieszczone w centralnym punkcie wsi, służą do wywieszania wszelkich aktualnych informacji, rozpowszechniania ogłoszeń, prezentowania zdjęć. W Gminie Zamość z uwagi na brak stosownych zapisów tablice służą głównie na ogłoszenia dla firm udzielających pożyczek lub innym firmom komercyjnym.  Dzieje się tak ponieważ w ostatnich latach gminny samorząd nie potrafił prawnie uregulować zakresu korzystania z gminnych i sołeckich tablic informacyjnych. Pomimo zgłaszanych uwag miedzy innymi na sesji Rady Gminy Zamość w tej sprawie samorząd gminny nadal nic nie robi w tej sprawie. Czyli jak to określił jeden z mieszkańców  na sesji ” jest to wysłuchanie przez wójta i przez radę na niby”. A jak jest to uregulowane w innych gminach?.  Dla przykładu w Gminie Osielsko warunki korzystania z tablic zostały określone zarządzeniem Wójta Gminy Osielsko jeszcze w 2005 roku.

W zarządzeniu Wójt zobowiązał sołtysów do dbania o aktualny stan informacji na tablicach poprzez zapis:

”Sołtys dba o stan aktualności informacji na tablicach. W przypadku zniszczenia lub uszkodzenia komunikatów (pism urzędowych) sołtys otrzymuje od właściwego pracownika Urzędu Gminy dokument celem powtórnego umieszczenia na tablicy na wymagany okres”.

zarządzenie NR 19(1)

Tablice informacyjne w Gminie Zamość były przedmiotem dyskusji w okresie kampanii samorządowej 2018 roku. Przypominamy jeden z komitetów wyborczych pozaklejał plakatami kandydata na wójta ogłoszenia o zebraniu wiejskim w sołectwie Jatutów. Aktualnie zbliża się seria zebrań w sprawie wyboru sołtysa i rad sołeckich co wiąże się z powiadomieniem mieszkańców danego sołectwa poprzez plakatowanie ogłoszeń. I tu mamy pierwszą naszą interwencję zgłoszoną przez mieszkankę Sitaniec Kolonia. Jak wygląda tablica informacyjna w sołectwie i jak mieszkańcy są informowani o terminie zebrania poprzez plakatowanie ogłoszeń?. Zdjęcia, które wykonaliśmy w sobotę 29 grudnia mówią same za siebie. Czy plakaty o zebraniach wiejskich winny być przyklejane do płyty metkami na ceny?.  W naszej ocenie jak również mieszkanki Sitaniec Kolonia jest to skrajna nieodpowiedzialność i brak wyobraźni.

Poniżej kilka zdjęć tablic informacyjnych z innych gmin. Estetyka tych tablic bardzo dużo mówi o kondycji lokalnego samorządu.

Komentarze do: “Gminne tablice ogłoszeń – czy takie tablice dobrze świadczą o wizerunku gminy?

  1. Reginis

    W ten sposób władza pokazuje jak bardzo nie szanuje mieszkańców, którzy ją powołali do służby na rzecz lokalnej społeczności. Władza, po pierwsze zajmuje się sama sobą i urządzeniem swoich rodzin, znajomych i kolesi. Po drugie, zajmuje się sprawami związanymi z utrzymaniem kultu religijnego, bo jak by któryś z Plebanów coś źle w Kościele powiedział na władzę, to by było strasznie źle. Po trzecie, myśli o kolejnych wyborach i zajmuje się robieniem zwykłego PR jaka to ona jest fajna, niezbędna i kreatywna. Jak jej starczy czasu i funduszy, to zrobi coś dla OSP, dla KGW co stanowi jakieś 10% mieszkańców. Dla pozstałych mieszkańców może i zrobi coś przy okazji, ale żeby specjalnie, to na pewno nie, bo to się nie opłaca politycznie i uszczupla zasoby na tych, którym władza zawsze pomaga. Może jednak takie publiczne napiętnowanie bylejakości przez Redakcję w temacie tablic ogłoszeń jednak przyniesie pozytywne działanie tych zapracowanych władz…? Miejmy nadzieję, że tak będzie na ten Nowy 2019 Rok.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top