Dlaczego sołtys Zawady chciał skompromitować lokalną społeczność na zebraniu wiejskim?

W dniu 12 sierpnia 2018 roku w Gminie Zamość odbyły się pierwsze zebrania wiejskie w związku z podziałem środków finansowych z funduszu sołeckiego. Zaplanowane zebrania odbyły się w sołectwach – Białobrzegi, Wólka Panieńska oraz Zawada.

Podobnie jak w roku ubiegłym nasza redakcja postanowiła nagrać i opublikować  losowo wybrane zebrania wiejskie. Wzorem poprzednich zebrań fotoreporter informuje sołtysa o obecności mediów i o fakcie nagrywania zebrania. Tak też było w Zawadzie. Już na wstępie wzbudziło to nerwową atmosferę, gdyż sołtys zażyczył sobie ustawienie kamery na stole prezydialnym. Warunek ten nie został spełniony ponieważ to fotoreporter decyduje gdzie ma ustawić sprzęt do nagrywania . Sołtys Sylwester Dobromilski, który jest również radnym Rady Gminy Zamość po otwarciu zebrania poinformował uczestników, że na sali są media i zapytał czy uczestnicy zebrania wyrażają zgodę na nagrywanie. Z sali padły słowa ” a dlaczego nie” ” tak chcemy” oraz ”trzeba przegłosować”. Ostatnią wypowiedź z sali sołtys Sylwester Dobromilski potraktował jako wniosek i usiłował poddać pod głosowanie. Tym razem skuteczna interwencja Wójta Ryszarda Gliwińskiego zapobiegła bezprawnemu działaniu sołtysa Sylwestra Dobromilskiego i próbie skompromitowania uczestników zebrania jak i całej lokalnej społeczności Zawady. Dlaczego sołtys Sylwester Dobromilski [radny Rady Gminy Zamość] nie chciał aby media zarejestrowały spotkanie na którym podejmowane są decyzje o podziale funduszu sołeckiego?. Naszym zadaniem mieszkańcy winni zapytać radnego podczas zbliżającej się kampanii wyborczej.

Wkrótce materiał filmowy z zebrania wiejskiego w miejscowości Zawada. Jednocześnie informujemy, że wkrótce rozpoczniemy publikację materiałów filmowych z przebiegu zebrań wiejskich w innych gminach oraz informacji dotyczących funduszu sołeckiego.

Komentarze do: “Dlaczego sołtys Zawady chciał skompromitować lokalną społeczność na zebraniu wiejskim?

 1. andrzej

  byłem na zebraniu, i nie słyszałem słów „dlaczego nie” , „tak chcemy” . Ale widać że chodzi tylko o to w tym artykule, żeby namieszać i zrobić ludziom wodę z mózgu. Jeśli artykuł piszę osoba która była na zebraniu i nie wie jak nazywa się sołtys, to powodzenia

  Reply
  • redakcja Post author

   Błąd został naprawiony. Przepraszamy za pomyłkę. Przepraszamy zwłaszcza Sołtysa Zawady, że przez niedopatrzenie nastąpiła zmiana imienia. Jeszcze raz przepraszamy.

   Reply
 2. Zosia

  Na czym polega ta kompromitacja? Na każdym zebraniu można dodać do porządku zebrania punkt, który nie był wcześniej ujęty… Skoro na zebraniu padł wniosek został poddany pod głosowanie…Pan Sołtys prowadził zebranie zgodnie z prawem… Nie wszyscy muszą być zadowoleni… A Pan Fotoreporter to „czepia” się jak nie Pana Wójta to Radnych… Kto Panu za to płaci?…

  Reply
 3. Reginis

  Szanowna Zosiu, swoim wpisem potwierdziłaś swoją ignorancję prawną w tym zakresie. Jeżeli byłaś na zebraniu, to zapewne Wójt wyjaśnił dlaczego taki wniosek jest bezprawny. Jeżeli nie byłaś, to trzeba najpierw sprawdzić (dowiedzieć się, później krytykować). Co zaś do sołtysa, to szkoda gadać, bo jako osoba pełniąca funkcję publiczną powinna przeczytać przynajmniej ustawy odnoszace się do samorządu, funduszu sołeckiego oraz zebrań wiejskich oraz prawa prasowego. Też nie jestem prawnikiem, ale prawo w zakresie mojej osoby i odnoszące się bezpośrednio do mojej działalności zawodowej, społecznej staram się znać na tyle, aby nie błądzić. Jedynie co mogę dodać, to to, że zebranie wiejskie może być nagrywane i rejestrowane z mocy prawa, dlatego uchwały podjęte na zebraniu wiejskim zakazujące takich działań są z mocy prawa nieważne…

  Reply
 4. Fotoreporter

  Droga Pani czy do porządku obrad taki punkt został dodany chyba nie bo w relacji brak jest nawet zgłoszonego wniosku. To w Pani ocenie sołtys prowadził zebranie zgodnie z prawem w mojej nawet wniosek do funduszu sołeckiego został złożony z wadą prawną. Ja gratuluję Pani zadowolenia z podnoszenia ręki nawet za tym co ośmiesza uczestników zebrania. Nie czepiam się Pana Wójta doceniam to co robi dobrze i krytykuję to co robi źle. Nie mam klapek na oczach. Płacą mi wk….ni ludzie dobrym słowem i to zupełnie mi wystarczy. Żałuję, że jeśli chce Pani podjąć dialog [ komentarz] jest tak Pani uboga w wiedzę.

  Reply
 5. Wróg publiczny

  Sołtys Zawady w moim odczuciu w żaden sposób nie skompromitował mieszkancow a nawet nie próbował tego zrobić. To mieszkańcy Zawady i większości sołectw w gminie Zamość skompromitowali się oddając głosy na takich nieszczesnych radnych i sołtysów jakich mamy obecnie. Jeżeli roznoszenie plot ,pomawianie kontrkandydatów i darmowy alkohol ma dla wyborców większą wartość niż merytoryka,idee, oraz perspektywy rozwoju to składam najszersze gratulacje. Proszę dalej głosować na „to samo” i przez następne 4 lata dalej narzekać.

  Reply
 6. Reginis

  Będzie tak samo, bo jak widać ludzie nie pytają, nie przychodzą na zebrania i nie rozliczają swoich radnych, wójtów , sołtysów. Mentalność chłopa pańszczyźnianego uległego wobec wójta-pana-plebana zmienia się powolutku.

  Reply
 7. Wróg publiczny

  Szanowny przedmówco. Ludzie nie przychodzą na zebrania i nie będą przychodzić, dopóki nasze miejscowości opanowane będą przez sitwy. Demografia naszych sołectw oraz profile mieszkańców znacznie różnią się od tych jakie zamieszkiwały nasze tereny jeszcze przed dziesięcioma laty. Dzisiaj mamy spory napływ ludzi pracujących w administracji,przedsiębiorców, służbach mundurowych,, intelektualistów ,nauczycieli itp. Nasze sołectwa się rozrastają. Proszę wybaczyć ale ci ludzie z pewnością nie przyjdą na zebranie wiejskie gdzie czuć woń alkoholu a merytoryka z pozostałymi uczestnikami (nierzadko spod sklepu) jest niemożliwa tudzież uwłacza godności osobistej… Uważam że lokalne sitwy należy jak najszybciej pogonić gdyż szkodzą one rozwojowi naszych małych Ojczyzn i wypaczają obraz lokalnych społeczności oraz szeroko rozumianych potrzeb… Mam nadzieję że wójt w końcu przejrzy na oczy i niektórym osobom ewidentnie nie czującym się na siłach, podziękuje za współpracę.

  Reply
 8. Reginis

  Co do reprezentowania przez obecne władze tylko chłopów i „swojaków”, to zgoda. Władza gminna, jak też ta wiejska nie przejmuje się i nie zajmuje się wcale ludźmi, których w obecnych czasach, jak zauważyłeś Szanowny Przedmówco, jest więcej. W mojej ocenie, we wsi w kórej mieszkam z rolnictwa utrzymuje się pewnie mniej niż 20% mieszkańców, ale to oni mają reprezentację w postaci sołtysa, rady sołeckiej i radnego. Pozostali mieszkańcy nie są wcale reprezentowani. Co do Twojego ostatniego zdania w poprzedniej wypowiedzi, to nie bardzo rozumiem. Wójt nie może podziękować sołtysowi, radnym, bo nie on ich wybiera. Wybiera ich rodzina, znajomi oraz nieświadomi niczego parafianie. Pozostali nie idą, nie interesują się, nie chce im się powalczyć itd. Chodzę na zebrania, zabieram głos, zadaję pytania, ale takich jak ja jest mało i mój głos często nie jest słyszany. Gdyby ludzi aktywnych, świadomych i rozliczających władzę było więcej, to ta władza by się lepiej starała, a tak jest jak jest i jeszcze długo będzie…

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top