80. rocznica wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny

W Skierbieszowie w woj. lubelskim Prezydent Andrzej Duda uczestniczył dziś w obchodach 80. rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Wysiedlonych.

Główne obchody, z udziałem świadków tamtych wydarzeń, a także Prezydenta RP i byłego Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Horsta Köhlera odbyły się w Szkole Podstawowej im. Ignacego Mościckiego. To właśnie w Skierbieszowie oraz okolicznych wsiach Zawoda, Lipina Nowa i Sady rozpoczęła się o godz. 1 w nocy z 27 na 28 listopada 1943 r. akcja wysiedleńcza. Punktem zbornym wysiedlonych mieszkańców był plac przed skierbieszowską szkołą.

– Kiedy słyszę słowa o tamtych dniach, kiedy czytam wspomnienia uczestników tamtych wydarzeń, patrzę na śnieg leżący za oknem i uświadamiam sobie, że dokładnie 80 lat temu, podczas podobnej niepogody, byli przymuszani do tłoczenia się na furmankach zrozpaczeni ludzie, pozbawieni nadziei na przyszłość, pozbawiani domu, ojcowizny, niektórzy będący świadkami śmierci swoich najbliższych – mówił Prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślił, mieszkańcy Zamojszczyzny jechali wówczas „w nieznane, w kompletnie dramatyczne warunki, często ku śmierci: z głodu, chorób, wyziębienia, czy też zadanej bezpośrednio w obozach koncentracyjnych”.

Prezydent podziękował świadkom tamtych wydarzeń: – Możemy dziś tu być także dlatego, że przetrwaliście, daliście radę, dlatego że wróciliście, mimo że domy zostały zniszczone, zburzone i często nie było już waszych rodziców.

– Jesteśmy dziś tutaj razem i jest to Polska wolna, suwerenna, niepodległa. Jakże bardzo trzeba ją dzisiaj doceniać i jakże wiele Ona wam zawdzięcza. Jako Prezydent RP dziękuję, że Ją odbudowaliście, że Ją donieśliście dla mojego pokolenia i dla następnych pokoleń – mówił.

Andrzej Duda dodał, że chce podziękować kombatantom także za to, że mimo „wszystkich trudnych przeżyć, mimo bólu straty najbliższych, niewyobrażalnego gniewu, mimo nienawiści, która pewnie w niejednym sercu miała miejsce – umieli zdobyć się na pojednanie, w imię przyszłości, w imię uporządkowania serca i duszy, stworzenia warunków dla następnych pokoleń, by mogły normlanie żyć”.

– Dziękujemy za świadectwo, za to, że mówicie, że ta zbrodnia przeciw ludzkości, której wtedy dokonali niemieccy naziści, zasługiwała i zasługuje na karę i absolutne potępienie, i że trzeba o niej głośno mówić, by była współczesnym i przyszłym ku przestrodze. Tak samo dzisiaj mówimy, że zbrodnia, która dzieje się na Ukrainie, musi zostać w przyszłości ukarana – Andrzej Duda.

Na marginesie uroczystości Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z byłym Prezydentem Republiki Federalnej Niemiec Horstem Köhlerem, który urodził się w Skierbieszowie w 1943 r. (jego rodzina została tu przesiedlona z Besarabii). Dziś uczestniczy w uroczystościach razem z Małżonką.

Andrzej Duda podziękował Prezydentowi Niemiec za obecność, a także podkreślił wagę jego pomocy wobec trwającej za naszą granicą wojny. Prezydenci złożyli także wieńce przed przed pomnikiem „Walki i Męczeństwa”.

W uroczystościach uczestniczyli Minister w KPRP Wojciech Kolarski i prezydencki kapelan ks. Zbigniew Kras.

Dwudniowe obchody w Skierbieszowie zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Akcja wysiedleńcza na Zamojszczyźnie („Aktion Zamosc”) była elementem tzw. Generalnego Planu Wschodniego. W ciągu 25 lat obszar ten miało opuścić ok. 30 mln jego dotychczasowych mieszkańców; na ich miejsce zamierzano sprowadzić 5 mln Niemców, przetransportowanych m.in. z Besarabii, Ukrainy, ZSRS, Serbii, Słowenii, a także innych rejonów Polski. Akcja wysiedleńcza rozpoczęła się oficjalnie z 27 na 28 listopada. Objęła zasięgiem cztery południowo–wschodnie powiaty dystryktu lubelskiego. Terytorium to zamieszkiwało wówczas ok. 500 tys. ludzi. Łącznie od listopada 1942 r. do sierpnia 1943 r. niemieckie deportacje objęły na Zamojszczyźnie blisko 300 polskich wsi.

źródło: www.prezydent.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top