Stawianie baniek. Podróże w czasie z Regionalną Izbą Pamięci

Kolejny film z serii  Podróże w czasie z Regionalną Izbą Pamięci nosi tytuł ” Stawianie Baniek”. Tym razem kustosz Wanda Szpuga  prezentuje popularną metodę leczenia czyli stawiania baniek.

Leczenie bańkami to metoda znana od tysięcy lat, która wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej oraz arabskiej.  Rozpowszechniona została w XVI wieku.

Jak działają bańki?

Po przyłożeniu do ciała bańka wytwarza podciśnienie, które zasysa skórę do jej wnętrza, tworząc coś w rodzaju dużego bąbla. Powoduje to pęknięcia podskórnych naczyń krwionośnych i wydostanie się niewielkiej ilości krwi. Organizm traktuje krew jako ciało obce i pobudza układ odpornościowy do wytwarzania większej ilości przeciwciał, by zwalczyć chorobę. Nasz organizm sam wytwarza coś w rodzaju szczepionki.

Komentarze do: “Stawianie baniek. Podróże w czasie z Regionalną Izbą Pamięci

 1. Wiewióra

  „Rozgrzewana była bańka i stawia na…” No gdzie? No przecież nie na plecach chorego jak to pokazuje znachorka z Izby…
  A rzecz dzieje się w czasie pandemii. Czyżby w naszej gminie znaleziono skuteczny sposób na walkę z covid 19?

  Reply
  • Ostrzyca

   No na plecach właśnie. Tak, tak, na plecach najczęściej…. . Faktycznie, Pani znachorka mogła dopowiedzieć, a tak niepomny widz zachodzi w głowę co tam za krzesłem na podłodze leży schowane i jak to leczy.

   Reply
 2. Wiewióra

  Ostrzyco, Pani Znachorka nie stawia baniek na plecach, tylko jak to zauważyłaś rzuca pod krzesło… czy na podłogę. Słychać brzęk szkła… Mam nadzieję, że żaden z eksponatów nie uległ zniszczeniu.
  Polecam stoperan oraz melisę i Tobie i Znachorce. Tobie we względu na ilość komentarzy, a Pani Znachorce z uwagi na ilość filmików.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top