Rozpoczynają się „WAKACJE Z WOT”

87 żołnierzy – ochotników OT z całego województwa lubelskiego, w tym uczniowie szkół średnich i studenci rozpoczęło w sobotę, 22 czerwca br. w Zamościu szkolenie podstawowe w ramach projektu „wakacje z WOT”.

87 ochotników o godz. 7.00 rano, 22 czerwca br. stawiło się przed bramą 25 Batalionu Lekkiej piechoty w Zamościu by rozpocząć swoją przygodę z Wojskami Obrony Terytorialnej. Ta edycja szkolenia podstawowego jest szczególna, gdyż realizowana jest
w ramach nowego projektu pt. „wakacje z WOT”. To projekt skierowany głównie do uczniów szkół średnich (pełnoletnich) oraz studentów, nauczycieli, którzy z racji trwającej nauki
w roku szkolnym nie mają możliwości udziału w szkoleniu szesnastodniowym. Wśród nowych ochotników, którzy dzisiaj zgłosili się do WOT jest 37 uczniów (studentów) i 6 nauczycieli.

O tym jak tego typu projekty cieszą się popularnością wśród młodych obywateli, niech świadczy fakt że w tegorocznej edycji „ferii z WOT” w samej tylko lubelskiej brygadzie wzięło udział blisko 110 ochotników, natomiast łącznie w całych Wojskach Obrony Terytorialnej było to ponad 700 osób.

Pierwszy dzień „szesnastki” to załatwianie formalności, pożegnanie się z „cywilkami”
i odbiór munduru
, który niewątpliwie zmienia człowieka. Niedziela natomiast jest zarezerwowana na egzaminy ze sprawności fizycznej. Sprawność fizyczna to podstawa w wojsku, a zadaniem każdego żołnierza jest nieustanna praca nad kondycją fizyczną. Pozostałe dni to ciężkie, intensywne szkolenie. W tym czasie rekruci zostaną przeszkoleni min. z zasad bezpiecznego posługiwania się bronią, strzelectwa, taktyki, topografii, łączności, ratownictwa medycznego na polu walki i wielu innych dziedzin wojskowego rzemiosła. Szkolenie podstawowe to dla ochotników czas sprawdzenia samego siebie, walka ze swoimi słabościami, ze zmęczeniem, a niekiedy i z bólem.

Ci, którzy ukończą szkolenie podstawowe złożą uroczystą przysięgę wojskową, która odbędzie się już 7 lipca br. w Janowie Lubelskim.

Szkolenie podstawowe to dopiero początek przygody z WOT. Przed żołnierzami
w sumie trzy lata różnych szkoleń – indywidualnych, specjalisty, zgrywających, a także poligony, podczas których będą uczyć się od najlepszych żołnierzy – instruktorów. Dopiero po tym trzyletnim okresie oraz po uzyskaniu certyfikacji możemy mówić o w pełni wyszkolonym żołnierzu OT.

Kolejny termin szkolenia podstawowego w ramach projektu „wakacje z WOT”
to 27 lipca br. do 11 sierpnia br.

***

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” jest największą brygadą OT w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie brygada liczy ponad 3300 żołnierzy, średnia wieku żołnierza OT to 32 lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top