Rekrutacja do kolejnej edycji Szkoły Inicjatyw Strażniczych!

Działasz lokalnie i patrzysz władzy na ręce? Zapraszamy Cię do naszej Szkoły Inicjatyw Strażniczych (SIS)! Tam poznasz inne osoby działające lokalnie i dowiesz się, jak skutecznie monitorować pracę samorządu.

Jeśli ktoś działa w gminie, w mieście, potyka się o rzeczy niemożliwe, musi koniecznie ubiegać się o miejsce w tej szkole – mówi Joanna Wolska z Bielsko Białej, absolwentka SIS-u z 2022 roku.

Formularz zgłoszeniowy

Czym jest Szkoła Inicjatyw Strażniczych?

To prowadzony od wielu lat cykl szkoleń na temat praw człowieka, wolności słowa, prawa do informacji, planowania monitoringu, komunikowania swoich działań i włączania w nie innych mieszkańców. Szkoła Inicjatyw Strażniczych trwa pół roku, a jej program jest realizowany w formule hybrydowej – spotkania online, 3 zjazdy stacjonarne oraz monitoring w wybranym obszarze.

Dla kogo jest Szkoła?

Szkoła skierowana jest do osób, które sprawdzają, jak działają władze lokalne i jak wydawane są środki publiczne, czyli do tzw. watchdogów.  To już ósma edycja Szkoły, w której dotychczas uczestniczyły 84 osoby z całej Polski (Absolwenci SIS-u).

Dużą wartością naszej Szkoły jest spotkanie z osobami, które już działają, zmieniając swoje małe ojczyzny w miejsca otwarte dla mieszkańców. Uczestnicy poprzednich edycji SIS-u podkreślają, jak ważne dla nich było spotkanie z osobami prowadzącymi podobną działalność i możliwość wymiany doświadczeń.

Nie wiem, skąd Watchdog ma zdolność wyłuskiwania takich ciekawych osób. Te spotkania były dla mnie ogromną inspiracją, która pozostanie ze mną na długo. – mówi Michał Derencz z Radkowa.

Do udziału w szkole zapraszamy osoby z całej Polski, szczególnie z mniejszych miejscowości – gmin wiejskich oraz miejsko-wiejskich, które mają już doświadczenie w „patrzeniu władzy na ręce”. Szkolenia stacjonarne odbędą się w okolicach Warszawy.

Co, gdzie i kiedy

Szkoła to cały cykl nauczania. Zgłaszając się, sprawdź, czy możesz wziąć udział w szkoleniach stacjonarnych, które odbędą się w poniższych terminach.

 • I Zjazd. 12-14.01.2024. Wprowadzenie do metodologii działań strażniczych, etyka działań strażniczych. Prawa człowieka i ich granice.
 • II Zjazd. 8-10.03.2024. Tworzenie strategii i planowanie monitoringu. Analiza prawa.
 • III Zjazd. 10-12.05.2024. Monitoring i co dalej? Tworzenie rekomendacji. Planowanie działań na rzecz zmiany.

Dodatkowy zjazd 23-25.08.2024. Dobrostan i higiena pracy watchdoga.

Szkoła to również nauka online w postaci webinariów oraz kursu do samodzielnej realizacji. Webinaria będą odbywały się w czwartki w terminach podanych poniżej, w godzinach 19.30 – 21.00.

Praca online

 • 13.12.2023 – 03.06.2024. – Kurs online z zakresu praw człowieka oraz dostępu do informacji.
 • 18.01.2024 – Praworządność, dostęp do informacji publicznej. Webinarium.
 • 01.02.2024 – Wolność słowa. Webinarium.
 • 15.02.2024 – Dostęp do informacji o środowisku. Webinarium.
 • 29.02.2024 – Planowanie przestrzenne. Webinarium.
 • 11.03.2024 – rozpoczęcie kolejnego tematy w kursie online oraz spotkania w grupach prowadzących monitoringi;
 • 14.03.2024 – Budżet miasta i gminy. Webinarium.
 • 28.03.2024 – Gospodarowanie odpadami. Webinarium.
 • 04.04.2024 – Media społecznościowe w komunikacji ze społecznością lokalną. Webinarium.
 • 25.04.2024 – Jak w czytelny sposób przedstawiać zebrane dane. Webinarium.

Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana udziałem w SIS-ie, do 3 grudnia wypełnij formularz rekrutacyjny, wcześniej zapoznając się z regulaminem.

źródło: tekst nadesłany – siecobywatelska.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top