Ponad 819 mln zł dla samorządów województwa lubelskiego

Jeszcze w tym roku, dzięki nowelizacji tzw. ustawy okołobudżetowej na 2023 r., samorządy w całej Polsce otrzymają kolejne wsparcie w wysokości 14 mld zł. Do jednostek samorządu terytorialnego w województwie lubelskim trafi 819 015 245 zł.

Dodatkowe środki dla JST

Przez ostatnie 8 lat samorządy w Polsce otrzymują rekordowe środki z budżetu państwa. Dofinansowanie trafia do wszystkich JST – zarówno do tych mniejszych, jak i większych. Nie byłoby to możliwe bez uszczelnienia systemu podatkowego i naprawy finansów publicznych. Dzięki programom rządowym powstają inwestycje bliskie ludziom: wyremontowane drogi i nowe ścieżki rowerowe, nowoczesne szkoły i hale sportowe, odnowione szpitale i przychodnie.

Gminy, powiaty i miasta same decydują na co przeznaczą dodatkowe pieniądze. JST mogą wykorzystać środki na wydatki bieżące lub dalsze inwestycje dla swoich mieszkańców. Rządowe środki pozwolą na rozwój naszego regionu.

Dla samorządowców bardzo ważne są także wydatki bieżące. Dlatego po ostatnich zmianach dokonaliśmy w ustawie budżetowej nowych uzgodnień. Będziemy robili wszystko, żeby przyciągać nowych przedsiębiorców, nowe biznesy, żeby tworzyć miejsca pracy, żeby pracownicy, mieszkańcy zarabiali coraz bardziej godnie. To jest sedno naszej polityki – zrównoważony rozwój, wyrównywanie szans, sprawiedliwy i solidarny rozwój

– podkreśla premier Mateusz Morawiecki.

Programy rządowe dla Polski lokalnej

Dzięki wprowadzeniu licznych programów rządowych w Polsce lokalnej żyje się lepiej.

Najważniejsze programy rządowe, które wspierają samorządy:

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych

 • To bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez gminy, powiaty, miasta, województwa i ich związki w całym kraju.
 • Dotychczas odbyło się pięć edycji, w ramach których dofinansowanie otrzymały m.in. miejsca, na obszarze których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej (PGR-y). Dwie ostatnie edycje były przeznaczone na rozwój stref przemysłowych oraz polskich uzdrowisk.
 • Łącznie na program przeznaczono już 63,4 mld zł.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg

 • Od 2019 r. zostały zrealizowane inwestycje o długości ponad 18 tys. km. na łączną sumę blisko 13 mld zł. Ze wsparciem przeznaczonym na 2023 r. kwota ta wyniesie 15,3 mld zł.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych

 • To środki dla gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom, m.in. budowę żłobków, przedszkoli czy dróg.
 • Na ten cel przeznaczono ponad 13,2 mld zł.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków

 • To dodatkowe środki przeznaczone na remont lub odbudowę zabytków w całej Polsce.
 • W ramach I naboru zostało wybranych 4800 projektów, na które zostanie przekazane 2,51 mld zł.
 • Do 16 sierpnia samorządy mogą składać wnioski w ramach II naboru.

Inne programy, dzięki którym zyskują lokalne społeczności to Fundusz Dróg Samorządowych, Maluch+ czy Senior+.

Materiały

Przyznane kwoty dla JST w województwie lubelskim – subwencja dodatkowa 2023
Przyznane​_kwoty​_dla​_JST​_Subwencja​_dodatkowa​_2023.xlsx 0.02MB
Przyznane kwoty dla JST w Polsce – subwencja dodatkowa 2023
Przyznane​_kwoty​_dla​_JST​_Subwencja​_dodatkowa​_2023.pdf 2.60MB

Komentarze do: “Ponad 819 mln zł dla samorządów województwa lubelskiego

 1. Też Mieszkaniec

  Rząd nie ma własnych pieniędzy. Rząd najpierw zabrał ile mógł obywatelom, a teraz łaskawie rzuca ochłapy i się chwali jaki jest dobry. Tylko prawda jest ciekawa, a propaganda jest dobra dla wyznawców

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top