Ks. prał. Jan Ciżmiński uhonorowany za zasługi dla Niepodległej

Postanowieniem Prezydenta RP ks. prał. Jan Zdzisław Ciżmiński został uhonorowany Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej. Nagrodę przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego wręczył wojewoda lubelski Lech Sprawka podczas uroczystości 100-lecia odzyskania Kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zamościu.

– Dziękujemy Panu Bogu za dar osoby tak aktywnej. Nie sposób wymienić wszystkich aktywności, z uwagi na ich wielość. To szczególne aktywności w obszarze m.in. pracy duszpasterskiej, z bracią kolejarską, z rolnikami, w obszarze rodzin katyńskich, ministrantów, Ruchu Światło-Życie i wielu innych. Składam za to serdeczne podziękowanie. Niech 54 lata posługi kapłańskiej przeistoczą się w dalsze jubileusze. Wielkie Bóg zapłać! – mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.

***

Ks. prał. Jan Zdzisław Ciżmiński (ur. 1 lipca 1944 r. w Babinie Kolonii k. Lublina). Absolwent Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie, w 1968 przyjął święcenia kapłańskie. W l. 1968-1970 był wikariuszem w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Horyszowie Polskim k. Zamościa. W 1970 r. pełnił posługę w parafii Przemienienia Pańskiego w Sawinie, w l. 1970-1973 w parafii Wniebowzięcia NMP w Puławach, w l. 1973-1976 w parafii św. Agnieszki w Lublinie, w l. 1976-1977 w parafii św. Jakuba Apostoła w Lublinie-Abramowicach, w l. 1978-1979 w parafii w Klemensowie, w l. 1979-1983 w parafii Sitaniec k. Zamościa. Był dyrektorem Domu Rekolekcyjnego w Łabuniach, referentem duszpasterstwa rodzin diecezji lubelskiej.

Był rektorem kościoła św. Katarzyny w Zamościu, duszpasterzem Zamojskiej Rodziny Katyńskiej, diecezjalnym kierownikiem duchowy Legionu Maryi, duszpasterzem kolejarzy diecezji zamojsko-lubaczowskiej, współzałożycielem Fundacji Dom Trzeciego Tysiąclecia im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, której głównym celem jest upowszechnianie duchowego dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia i gromadzenie funduszy na realizację przedsięwzięć z tym związanych.

Ks. prałat Jan Ciżmiński był zaangażowany w peregrynację kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej wśród rodzin, organizowanie środowiska ministrantów, spotkań i rekolekcji, Duszpasterstwa Rolników Zamojszczyzny, inicjatorem wzniesienia przy kościele Krzyża Katyńskiego, rozpoczęcia prac nad Kalwarią Zamojską i pomysłodawcą wybudowania w Zamościu Domu Trzeciego Tysiąclecia im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

źródło: LUW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top