Jawność w Starostwie Powiatu Zamojskiego – będzie udostępniony rejestr zawartych umów

Idea jawnego rejestru umów w BIP każdego podmiotu publicznego zyskuje kolejnych zwolenników. Na wniosek jednego z mieszkańców Gminy Zamość idea jawnego rejestru umów została pozytywnie przyjęta w Starostwie Powiatu Zamojskiego. Starosta Stanisław Grześko zaznacza, że Starostwo nie ma obowiązku udostępniania rejestru umów w BIP jednak przychylając się do cennych uwag zawartych we wniosku Starostwo Powiatowe w Zamościu umieści na stronie BIP rejestr umów. Według Starosty taki rejestr na stronie BIP Starostwa Powiatu w Zamościu zwiększy dostęp do ważnego źródła informacji  o wydatkach publicznych.

W naszej ocenie taka informacja powinna być dostępna dla każdego bez żadnych przeszkód tzn. bez dodatkowych formalności. Powinna być po prostu uzupełniane na bieżąco i widoczna dla wszystkich w internecie. Co więcej udostępniana tak, aby można ją było łatwo zestawić i porównać z innymi informacjami, zatem możliwe do „odczytu maszynowego”.

Systematyczne publikowanie stale aktualnego rejestru umów w Biuletynie Informacji Publicznej wpływa na jakość debaty publicznej, ponieważ zainteresowany obywatel może w każdym przypadku sprawdzać oraz odnosić się do konkretnych wydatków instytucji publicznej. Pozwala to również na uniknięcie w wielu przypadkach wątpliwości co do racjonalności wydatków oraz ich wysokości.

Wiedząc o tym, że każdy wydatek jest jawny i może zostać krytycznie oceniony decydent bardzo dba o to, aby zapłacona kwota zapewniała dobrą jakość za dobrą cenę. To oczywista oszczędność i ochrona przed nieprawidłowościami.

Widząc jak pieniądze są wydawane i co ile kosztuje możemy się z tego uczyć. Niektórzy porównują ceny pomiędzy gminami, powiatami i tak zaczyna się wspólne myślenie o tym jak wydać pieniądze najlepiej.

Publikowanie rejestru umów nie jest obowiązkowe, ale jest taka możliwość. Celem tego etapu jest doprowadzenie do tego, aby rejestr umów był dostępny dla każdego bez żadnych przeszkód. Z wykorzystaniem – stosunkowo – miękkich instrumentów prawnych, a także presji społecznej możemy wymagać takiej publikacji. Wymaganie publikacji rejestru umów (w każdym przypadku – niezależnie od tego czy ustalono istnienie takiego gotowego dokumentu) warto rozpocząć od złożenia wniosku o stworzenie i publikacje go w właściwym trybie poprzez wniosek o publikacje rejestru na podstawie art. 241 KPA. Tak też właśnie postąpił jeden z mieszkańców Gminy Zamość.  ”Po stronie urzędu też jest czasem wiara, że tak powinno być i odpowiednia dawka dobrej woli. Potrzebują tylko przypomnienia”. To słowa internauty po opublikowaniu informacji o rejestrze umów w  Starostwie Powiatu Zamojskiego.

 

 

Komentarze do: “Jawność w Starostwie Powiatu Zamojskiego – będzie udostępniony rejestr zawartych umów

 1. żorż

  Starostwo ma obowiązek publikacji rejestru umów ,tak stanowi ustawa z 2016 roku ,żadna łaska chyba że jest się na bakier z wiedzą prawnicza ,a zapewne Grześko takowej wiedzy nie posiada .

  Reply
 2. internauta

  Proszę nie wprowadzać w błąd internautów. Żaden urząd nie ma obowiązku publikowania w BIP rejestru zawartych umów. Nie ma przepisów – ustawy. Był projekt ustawy o jawności w życiu publicznym i było to w 2016 roku ale po protestach organizacji pozarządowych został schowany. W projekcie tej ustawy była mowa o publikowaniu w BIP zawartych umów ale od określonej kwoty chyba 2 tys. żorż znasz ustawę, która mówi, że starostwo ma obowiązek publikacji w BIP rejestru zawartych umów to proszę wskazać tą ustawę.

  Reply
  • żorż

   Przepraszam nie dopatrzyłem,byłem przekonany że Pis w osobie Kamińskiego ekspresem ww.ustawę przepchnął przez parlament .Mój błąd ,sugerowałem się że rejestr umów funkcjonuje w gminie i w mieście Zamość to i w starostwie też ,a tutaj Grześko jako „ludzki pan „dopiero dopuszcza taką jawność.

   Reply
 3. redakcja Post author

  Redakcja informuje, że komentarz internauty o nicku Valgo de Sco nie został opublikowany z uwagi na nieprawdziwie treści.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top