Gmina Zamość na dalekim miejscu w rankingu wykorzystania środków europejskich przez samorządy 2014–2017 –

Ranking wykorzystania środków europejskich przez samorządy 2014-2017 według Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”

Tegoroczny ranking obejmuje wydatki finansowane przez dotacje unijne w latach 2014 – 2017. Zestawienie odnosi się do danych przeliczanych na jednego mieszkańca. Ponad 6,5 tys. zł na osobę pozyskała
ze środków unijnych gmina wiejska Ożarowice. Wśród głównych inwestycji zrealizowanych przez gminy wiejskie są obiekty sportowe, rewitalizacja oraz odnawialne źródła energii.
Gmina wiejska Rossosz w województwie lubelskim uplasowała się na drugim miejscu za Ożarowicami. Samorząd  inwestował w solary i fotowoltaikę na budynkach użyteczności publicznej, ale i prywatnych nieruchomościach. Największą inwestycją w Gminie Rossosz ze środków unijnych była przebudowa aż 16 km dróg, a pieniądze pochodziły m.in. z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Gmina Zamość w rankingu zajęła dalekie miejsce – 964 pozyskując 250,07 zł na osobę. W poprzednim rankingu obejmującym lata 2007 – 2015 opublikowanym w 2016 roku Gmina Zamość zajęła 712 miejsce.  W pierwszej setce znalazły się aż 23 gminy wiejskie z województwa lubelskiego. Ranking dotyczy 1538 gmin wiejskich.
Województwo lubelskie w rankingu zajęło 3 miejsce pozyskując 520.19 zł na osobę. Miasto Zamość w rankingu miast na prawach powiatu zajęło 23 miejsce z kwotą 476.06 zł na jednego mieszkańca.
Gmina wiejska Ożarowice 6,5 tys zł na osobę a Gmina Zamość 250,07 zł na jednego mieszkańca.

Pieczę nad przygotowaniem rankingu sprawował Paweł Swianiewicz- profesor ekonomii, kierownik Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, współautorką jest Julita Łukomska – adiunkt w tej samej katedrze.

źródło:www.wspolnota.org.pl

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top