Czy wiesz, gdzie będziesz w dniu wyborów na Prezydenta RP?

Minister Aktywów Państwowych właśnie wydał rozporządzenie [tylko w PDF] w sprawie warunków przekazania spisów wyborców przez gminy. Zgodnie z ustawą, która dotyczy wyborów na Prezydenta w 2020 roku i stanowi podstawę prawną do przekazania spisów wyborców, która dziś (i dopiero dziś) weszła w życie, przekazanie spisów musi odbyć się do dziś (art 4). Przekazanie spisów przez gminy do operatora pocztowego odbywa się w dniu wejścia w życie ustawy (art. 15.1). To też dziś. Tak, dobrze czytacie – te terminy się pokrywają. Jeśli chcecie się dopisać, to do dziś. Tylko czy wiecie kiedy będą wybory i gdzie wtedy będziecie?

Myślicie, że to jedyny problem tej ustawy? Nie. Zajrzyjcie do nieoficjalnego tłumaczenia opinii biura ODHIR (przy OBWE).

Znajdziecie tam różne ciekawe fragmenty (spora ich część dotyczy problemów związanych z powszechnością i tajnością wyborów).

W kontekście dopisywania się do spisu wyborców, interesujący jest ten:

18.Zmiana daty wyborów po ustaleniu kalendarza wyborczego miałaby wpływ na ważne terminy związane z procesem wyborczym, w tym odnoszące się do rejestracji wyborców i kandydatów, oraz na regulacje dotyczące kampanii, jej finansowania i dostępu do mediów, co może nieść skutki z punktu widzenia czynnego i biernego prawa wyborczego.

źródło: www.siecobywatelska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top