Czy będzie telefon z Ratusza do Wójta Gminy lub Przewodniczącego Rady Gminy ?

Na stronie UG Zamość zostało zamieszczone zapytanie zaniepokojonego mieszkańca Szopinka dotyczące petycji w sprawie powiększenia granic miasta. Publikujemy również wypowiedź wójta Ryszarda Gliwińskiego na pytanie mieszkańca Szopinka.

Treść pytania:

Dzień dobry,
Panie Wójcie w mediach pojawiły się informacje dotyczące petycji w sprawie włączenia części naszej gminy do Zamościa. Trochę mnie to niepokoi, stąd moje pytania. Czy gdyby do tego doszło, to mieszkańcy płacili by większe podatki, czy więcej za odbiór śmieci itp.? czy byłyby większe trudności w załatwieniu spraw?

Pozdrawiam
Mieszkaniec Szopinka

Odpowiedź wójta Ryszarda Gliwińskiego:

Witam i dziękuję za kontakt e-mail.

Petycję w sprawie zmiany granic Miasta i Gminy (także Powiatu Zamojskiego), która pojawiła się w mediach traktuję bardzo poważnie. Powodów do tego jest kilka. Jednym z nich jest fakt, że jej autor wskazując adresatów zupełnie zapomniał o Organach Gminy. Oznacza to, że głos Samorządu Gminy Zamość może być pominięty w przypadku procedowania petycji przez Organy Miasta (jeśli ona wpłynie). Wypowiedzi Prezydenta Miasta Zamość i Przewodniczącego Rady Miasta, które ukazały się w Dzienniku Wschodnim, nie pozwalają mi spokojnie przejść obok tego publicznego wydarzenia. Tym bardziej, że jestem świadomy procedury prawnej zmiany granic i roli w tym Polityków. O reakcji Organów Gminy Zamość za kilka – kilkanaście dni. Może w tym czasie będą jakieś oficjalne reakcje – chociażby telefon z Ratusza do Wójta Gminy lub Przewodniczącego Rady Gminy.

Stawki podatków lokalnych na terenie miasta Zamościa są większe od tych, które obowiązują w Gminie Zamość. Kilka przykładów: Podatek rolny: Gmina 100 zł za 1ha przeliczeniowy, Miasto 146,38 zł (maksymalna stawka). Podatek rolny z nieruchomości (do 1ha): Gmina 200 zł za ha fizyczny, Miasto 292,75 zł. Grunty (nieruchomości) niezwiązane z działalnością gospodarczą: Gmina 0,40 zł za 1m², Miasto 0,48 zł. Budynki mieszkalne: Gmina – (0zł) zwolnienie, Miasto 0,78 zł za 1m². Pozostałe budynki niezwiązane z działalnością gospodarczą: Gmina 4,25 zł za 1m², Miasto 7,90 zł. Grunty związane z działalnością gospodarczą: Gmina 0,85 zł za 1m², Miasto 0,93 zł. Budynki związane z działalnością gospodarczą: Gmina 19,00 zł za 1m², Miasto 23,10 zł. Podatek od budowli na tym samym poziomie w Gminie i Mieście – 2% od wartości. Podatek od środków transportowych ma dużo różnych stawek, zależenie od rodzaju środka. Wszystkie stawki w Mieście są wyższe, większość o kilkaset złotych.

Stawka opłaty za wodę: Gmina 2,93 zł za 1m³ (bez innych opłat), Miasto 2,88 zł oraz 12,60 zł opłaty abonamentowej cztery razy w roku.

Stawka opłaty za ścieki: Gmina 7,75 zł za 1m³ (bez innych opłat), Miasto 4,83 zł oraz 12,60 zł opłaty abonamentowej cztery razy w roku.

Opłaty za odbiór odpadów komunalnych z gospodarstw domowych:

Gmina 17,00 zł od osoby miesięcznie (w przypadku nieruchomości na terenie której zadeklarowano zagospodarowanie odpadów biodegradowalnych we własnym zakresie) (stawka podstawowa), Miasto 6,60 zł za 1m³ zużytej wody przy średniej normie zużycia wody opłata na osobę miesięcznie wynosi 17,82zł (w przypadku nieruchomości na terenie której zadeklarowano zagospodarowanie odpadów biodegradowalnych we własnym zakresie).

Czy byłyby większe trudności w załatwianiu spraw? Trudno mi to oceniać. Ostatnio jest dużo zbędnej dyskusji o pracy Administracji. Czas pandemii też utrudnia załatwianie spraw w Urzędzie i wywołuje dodatkową niezdrową atmosferę. Czy w Mieście (Ratuszu) będzie lepiej? Za bardzo ważną w gminnych relacjach uważam rolę Sołtysów, którzy są liderami lokalnych społeczności. Czy będą taką rolę pełnić w organizacyjnych strukturach miejskich? Odpowiedzi na te pytania pozostawiam Mieszkańcom.

Pozdrawiam
Ryszard Gliwiński
19.04.2021 r.

 

Źródło: UG Zamość

Komentarze do: “Czy będzie telefon z Ratusza do Wójta Gminy lub Przewodniczącego Rady Gminy ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top