Brzytwa jako element promocji Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem [ VIDEO ]

Dziś prezentujemy kolejny filmik promocyjny z serii ” Podróże w czasie z Regionalną Izbą Pamięci ” Tym razem Kustosz Wanda Szpuga w pomieszczeniach  Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem opowiada o tym jak dawniej mężczyźni ostrzyli brzytwę przed goleniem.

Brzytwa. To słowo, które na myśl przywołuje sceny ze starych filmów, kiedy to golibroda ostrzył brzytwę, pocierając ją o skórzany pas, po czym usuwał klientowi zarost wraz z obfitą pianą.  Na koniec zaś przykrywał twarz klienta gorącym ręcznikiem. Użyty tu przymiotnik stary może sugerować, że brzytwa dla współczesnego mężczyzny była ledwo pamiętanym reliktem z minionych czasów.

Jednakże tak nie jest. Zawsze byli panowie, którzy golenie brzytwą uznawali za jedyną metodę golenia przynależną prawdziwemu mężczyźnie, a obecnie to narzędzie przeżywa rekonesans. Jest wręcz modne.

W Polsce nadal działają zakłady fryzjerskie, gdzie można przejść szkolenie prawidłowego posługiwania się brzytwą.

Ostra brzytwa to podstawa

Brzytwa wiele może wybaczyć. Nie obrazi się na nas, jeśli zapomnimy, jakiej jest marki, nie strzeli też focha, gdy źle określimy jej czoło – okrągłe nazywając półokrągłym, albo co gorsza francuskim. Nie wymaga też, by znać jej dzieje, bo wie, jak wiele mamy na głowie, nie żąda więc, że obudzeni w środku nocy wyrecytujemy, kto ją wymyślił. Brzytwa jest bardzo wyrozumiała, zwłaszcza dla debiutantów, lecz jednej rzeczy nie potrafi wybaczyć – braku naostrzenia! Związek frazeologiczny “ostra jak brzytwa” nie jest dziełem przypadku, bo dokładnie podkreśla to, z czego ten przedmiot słynie. Brzytwa nie lubi tego stanu, gdy nie może w pełni pokazać swojego potencjału, więc możesz być pewny, że gdyby mogła mówić – dostałbyś niezły ochrzan! Nigdy o tym nie zapominaj!

źródło: www.youtube.com/

Komentarze do: “Brzytwa jako element promocji Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem [ VIDEO ]

 1. Challenge

  Ciekawe na kogo kustoszka ostrzy brzytwę? I czy znajdą się odważni by poddać się goleniu zardzewiałą brzytwą? Może któryś z gminnych dyrektorów w ramach promocji podejmie wyzwanie?

  Reply
 2. Blabla

  Kustoszem Izby jest Pani Henryka Sobczuk, a Pani Wanda jest tylko jej opiekunką. Proszę o korektę.

  Reply
  • redakcja Post author

   Proszę zgodnie z prawem prasowym o nadesłanie sprostowania w sprawie osoby pełniącej funkcję Kustosza Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem. Jeżeli jako osoba komentująca posiada Pani/Pan wiedzę, że Kustoszem jest Pani Henryka Sobczuk to jest Pani/Pan uprawniony do wystąpienia o sprostowanie. Takie prawo przysługuje również osobie, która w naszych publikacjach występuje jako Kustosz. Uprawnienie takie posiada również dyrektor GOK -u, który nadzoruje pracę Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem. Czekamy na teść sprostowania. Jako redakcja bazujemy na materiałach źródłowych.

   Reply
   • Dociekliwa

    Tak się zastanawiam na podstawie jakich materiałów źródłowych redakcja wyciągnęła wnioski na temat osoby pełniącej funkcję kustosza? Nie zauważyłam takiej informacji w filmach promocyjnych. Z ciekawości zajrzałam na najbardziej oficjalne źródło informacji o Izbie, czyli stronę internetową Gminy Zamość i jednoznacznie wskazuje ona p. Sobczuk jako kustosza. Wobec tego nie rozumiem tego zamieszania i zwracam się do redakcji o korzystanie z wiarygodnych źródeł.

    Reply
    • redakcja Post author

     Dziękujemy za głos w dyskusji. Jako redakcja korzystamy tylko i wyłącznie z materiałów źródłowych ale dziękujemy za przypomnienie o tej naczelnej zasadzie obowiązującej media .Niestety nie wszyscy tą zasadę szanują. Zasada prawdy, obiektywizmu, uczciwości, szacunku i tolerancji to naczelne zasady którymi kierujemy się od początku powstania naszego portalu. Jeżeli jest Pani innego zdania to prosimy o wykazanie tego na podstawie konkretnych i uzasadnionych przypadków. Jednocześnie dziękujemy, że znajduje Pani czas aby odwiedzić naszą stronę. Dziękujemy za zainteresowanie się naszą stroną. To pokazuje, że taki portal jest potrzebny w dobie zakłamania i propagandy serwowanej przez niektórych tzw. redaktorów naczelnych.

     Reply
     • Ostrzyca

      Ha, ha, ha. To ostatnie zdanie zadaje kłam wcześniejszej deklaracji „redakcji” o obiektywiźmie, szacunku i tolerancji. Cudownie. Nie dajcie się nabrać na „redakcyjne” bleblenie. Ten portal niewiele ma wspólnego z rzetelnością dziennikarską, to amatorszczyzna, dlatego warto tu czasem zajrzeć, żeby się pośmiać z żenady twórców tego serwisu, którzy bezrefleksyjnie mienią się redaktorami. Burleska, hłe, hłe.

 3. Remek

  Widzę, że ta Pani zna się na ostrzeniu brzytwy niczym wilk na gwiazdach. Brzytwę ostrzy się za pomocą „marmurka” a następnie wygładza na pasku. Przynajmniej moi dziadkowie tak robili.

  Reply
 4. Jarek Burleska

  Do Ostrzycy – Zgadzam się odnośnie słowa Burleska. Kto zna znaczenie tego słowa to potwierdzi, że portal pisze o Burlesce w Gminie Zamość. Portal pokazał nawet zdjęcia z takiego wydarzenia o charakterze Burleski w ub. roku z Białowoli. Tak to jest Burleska.

  A dla tych co nie znają znaczenia słowa Burleska :
  Burleska – forma teatralna używająca w ograniczonym zakresie muzyki – głównie recitativo i pieśni. Powstała w XVIII wieku jako parodia poważnych tematów, często dzieł operowych lub operetkowych.

  W formie plebejska, nierzadko wulgarna. Burleska pojawia się w drugiej połowie XIX wieku w Stanach Zjednoczonych jako odmienna forma, nazywana także British girls. Przedstawienia tej formy burleski miały silnie erotyczne podłoże. Opierała się na grupowych tańcach, śpiewach i skeczach, młodych, skąpo ubranych aktorek, zwykle brunetek. W XX wieku burleskę wzbogacono o striptiz.

  Reply
  • Ostrzyca

   O! Faktycznie, brakuje na tym portalu erotycznego podłoża więc do burleski mu daleko. To może operetka? Poproszę o definicję 😉

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top