Wieluń – to tu zaczęła się II wojna światowa

– Nie było żadnych racjonalnych powodów, by zniszczyć zupełnie bezbronne i nieufortyfikowane miasto – mówił w Polskim Radiu Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, o nalocie, który stał się początkiem wojny totalnej lat 1939-1945.

Wieluń pierwszy padł ofiarą niemieckiej agresji. Tutaj eksplodowały pierwsze bomby II wojny światowej. Tutaj padły pierwsze serie z karabinów maszynowych. 1 września 1939 o godz. 4:40 śpiące miasto zaatakowało czternaście samolotów z czarnymi krzyżami. Nalotów dokonywały eskadry z kilku lotnisk zlokalizowanych na terenie Śląska Opolskiego.

– Pierwszymi ofiarami II wojny światowej byli chorzy ze szpitala Wszystkich Świętych w Wieluniu – powiedział prof. Tadeusz Olejnik, historyk, długoletni dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, zwracając uwagę, że pierwsze działania wojenne na terenie Polski miały miejsce już o godz. 4:30.

Dr Grzegorz Bębnik, historyk, pracownik katowickiego oddziału IPN, twierdzi jednak, że zgodnie z dziennikiem bojowym dywizjonu, który pierwszy zrzucił bomby na Wieluń, właściwą godziną nalotu na to miasto jest 5:40.

Do południa 1 września Wieluń leżał już w gruzach. Prof. Witold Kulesza, prawnik, w latach 2000-2006 dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, przypomniał, że był to atak na uśpione, bezbronne miasto. – W raporcie niemieckich lotników biorących udział w nalocie czytamy: „nie zaobserwowaliśmy żadnego wroga” – wyjaśniał prof. Kulesza.

Czy rzeczywiście II wojna światowa rozpoczęła się w Wieluniu? Czy bombardowanie miasta było zbrodnią wojenną? W przygotowanych przez Bartosza Panka”Opowieściach o zmroku” mówili o tym historycy i ocaleni mieszkańcy.

Z kolei prof. Paweł Wieczorkiewicz w audycji „Postacie i wydarzenia II wojny światowej” wyjaśniał, dlaczego to późniejszy o dwie minuty atak pancernika Schleswig-Holstein stał się symbolem początku najtragiczniejszego konfliktu XX wieku.

źródło: www.polskieradio24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top