W Zamościu został odsłonięty Pomnik Krzyż Wołyński

 „W hołdzie Polakom z Kresów Południowo-Wschodnich II RP zamordowanym przez  ukraińskich nacjonalistów w latach 1939-1947, ofiarom ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, matkom, ojcom, dzieciom, starcom i duchowieństwu, zgładzonym ze szczególnym okrucieństwem dlatego, że byli Polakami”

„Na wieczną pamięć w 75. rocznicę apogeum ludobójstwa na Wołyniu 11 lipca 1943 r. Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu z siedzibą w Zamościu, 10. 06. 2018 r.”.

To napisy  na pomniku Krzyżu Wołyńskim, który w niedzielę 10 czerwca 2018 roku został odsłonięty na cmentarzu parafialnym przy ul.Peowiaków w Zamościu. Pomnik Krzyż Wołyński poświęcił ks. Robert Strus, proboszcz zamojskiej parafii katedralnej. W uroczystościach z ceremoniałem wojskowym udział wzięli członkowie zamojskiego Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz mieszkańcy Zamojszczyzny i rodziny pomordowanych.  W uroczystości uczestniczyła również kompania honorowa Wojska Polskiego, młodzież ze Związku Strzelec oraz  poczet sztandarowy kolejarskiej „Solidarności”.

Msza święta w intencji ofiar została odprawiona o godzi 12.00  w kościele wojskowym. Przewodniczył jej ks. Jan Buras, proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Lubomlu, zaś homilię wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Niestety ze względu na „poprawność polityczną” i tzw. mit Giedroycia władze Zamościa nie znalazły miejsca w centrum miasta. Z kolei przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Premiera i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ogóle nie przybyli. Nie przesłali też okolicznościowych listów, a nawet i wieńców. Konsul Ukrainy w Lublinie i duchowni cerkwi greckokatolickiej też nie przybyli to słowa ks. Tadeusza Isakowicza- Zalewskiego o uroczystościach związanych z odsłonięciem Krzyża Wołyńskiego w Zamościu.

Oprawę muzyczną mszy św. zapewnił zespół pracowników Służby Więziennej.

Komentarze do: “W Zamościu został odsłonięty Pomnik Krzyż Wołyński

  1. Reginis

    Wieczna pamięć naszym Rodakom zamordowanym przez UPA. Dopominajmy się od Ukrainy cmenrtarzy dla naszych Rodaków, bo nadal w większości spoczywają w bezimiennych dołach śmierci, często pod wysypiskami śmieci…:( Władze Państwa „naszego” powinny w końcu zająć się tą sprawą.

    Reply
  2. Sowa

    Panie Puchacz czemu Pan piszesz kłamstwa? Władze Zamościa jak widać na zdjęciu były na odsłonięciu krzyża, który w CAŁOŚCI sfinansowały że środków miejskich. O miejscu posadowienia krzyża zdecydowało stowarzyszenie, które nie mogło się wyrobić z pozwoleniem (głównie IPN). Wystarczyło spytać, wtedy by Pan wiedział, że do Ratusza nie wpłynął żaden wniosek o ustalenie miejsca w centrum miasta, tylko o dofinansowanie, co w pełni zostało zrealizowane.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top