W Urszulinie spotkały się Koła Gospodyń Wiejskich z regionu lubelskiego

Wicemarszałek Sejmu RP Beata Mazurek, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek i marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski wzięli udział w spotkaniu z Kołami Gospodyń Wiejskich (KGW) z regionu lubelskiego w Urszulinie.  Konferencja i warsztaty zostały zorganizowane po to, aby integrować KGW z województwa lubelskiego, a także zaprezentować dorobek poszczególnych kół oraz wypracować metody aktywności z edukacją ekologiczną w zakresie ochrony i wykorzystania dzikich roślin w lokalnych produktach.

Uczestnicy konferencji mogli wysłuchać wykładów dotyczących m.in. dziko rosnących roślin i ich zastosowania kulinarnego, siedlisk ziół i roślin chronionych, a także ekologicznych produktów opartych na lokalnych zasobach środowiska. Spotkanie otworzył swoim występem Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Jaworek” ze Spiczyna.

Jesteście państwo w miejscu, które jednoczy wszystkich, w wysiłkach na rzecz rozwoju KGW. Koła jednoczą kobiety, które mają swoje pasje, mają swoje marzenia, które koncentrują swoją działalność nie tylko wokół dzieł kulinarnych, ale także wokół sztuki ludowej, ale najważniejsze, że jednoczą nas wszystkich, w przekazywaniu wartości kolejnym pokoleniom – mówiła wicemarszałek Sejmu RP Beata Mazurek.

Przemówienie wojewody https://www.youtube.com/watch?v=DobZzYTGC-0

Do Urszulina przyjechało 67 KGW, aby zaprezentować swoje tradycje, kulinaria i rękodzieło. – W ostatnim czasie tylko w powiecie tomaszowskim powstało 110 nowych KGW. Polska to kultura ludowa zakorzeniona w chrześcijaństwie. Wszystkie tradycje, zwyczaje, obyczaje rozwijane i podtrzymywane przez państwa, to są bardziej lub mniej związane z polskością i chrześcijaństwem – mówił wojewoda Czarnek.

Przypomina mi się jeszcze takie znane powiedzenie Stefana kardynała Wyszyńskiego, że choćby na transparentach oznajmiono nam, że mamy miłować wszystkie ludy i narody, nie będziemy temu przeciwni, ale zawsze będziemy wołać, żeby Polska Polską była, żeby w Polsce po polsku się myślało, żeby w Polsce duch chrześcijańskiego narodu rozwijał się w pełnej wolności, tak jak wy państwo się rozwijacie i tego wam jeszcze raz gratuluję – zakończył wojewoda.

Podczas trwania konferencji i warsztatów odbyły się również konkursy na najładniejsze stoisko KGW, danie regionalne, najlepszy chleb, produkt regionalny (rękodzieło). Organizatorem spotkania było Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie. Wydarzenie zakończyło się występem Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor” oraz zespołów ludowych KGW.

źródło: www.lublin.uw.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top