W Radecznicy rozpoczęły się uroczyste obchody Roku Pilarskiego

W Radecznicy odbyły się obchody 120. rocznicy urodzin płk. Mariana Pilarskiego pseud. „Jar”, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, Kampanii Wrześniowej oraz członka Armii Krajowej, bestialsko zamordowanego przez komunistów w więzieniu na Zamku Lubelskim. Jego szczątki po 65 latach odnaleźli pracownicy IPN-u. Spoczęły one w kryptach Bazyliki Św. Antoniego z Padwy w Radecznicy, którą opiekują się Ojcowie Bernardyni.

W uroczystościach wzięli udział m.in. wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, Andrzej Borowiec –  reprezentujący Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, starosta zamojski Stanisław Grześko, dyrektor IPN w Lublinie Marcin Krzysztofik, dyrektor ARiMR w Lublinie Krzysztof Gałaszkiewicz, komisarz Stanisław Niemczycki – reprezentujący komendanta miejskiego Policji w Zamościu, przewodniczący Rady Gminy w Radecznicy Jerzy Gumieniak oraz wnuczka Stanisława Biziora pseud. „Eam”, podkomendnego Mariana Pilarskiego.

To wielki dzień i mam ten wielki honor reprezentować pana premiera Mateusza Morawieckiego, który w liście do uczestników uroczystości podkreśla, że inaugurujemy „Rok Żołnierzy Wyklętych” w szczególności pana pułkownika Pilarskiego, żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego. To jest rok, w którym będziemy przypominać sobie samym i tym najmłodszym pokoleniom o wielkim wkładzie Żołnierzy Niezłomnych w naszą niepodległość – podkreślał wojewoda Czarnek.

Mszę świętą odprawił o. prof. Oktawian Jusiak. Po niej złożono wiązanki i kwiaty  w Krypcie Żołnierzy II Inspektoratu Zamojskiego AK, gdzie spoczywają szczątki płk. Marian Pilarskiego „Jara”. Był on zawodowym żołnierzem. Do wojska wstąpił w czasie I wojny światowej, dokładnie w kwietniu 1915 roku. Walczył w Legionach Polskich wchodzących w skład Armii Austro-Węgierskiej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości walczył w wojnie bolszewickiej, a to był dopiero początek jego długiej wojennej ścieżki.
Dziś jego wkład w walkę o wolną Polskę został po raz kolejny przypomniany. W obchodach brali udział potomkowie żołnierzy wyklętych. Pułkownik Marian Pilarski, został zamordowany przez UB 4 marca 1952 roku. Jego szczątki odkryto w styczniu 2017 roku na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie.

źródło: www.lublin.uw.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top