UWAGA KIEROWCY! Od jutra zmiany przy kontrolach drogowych. SPRAWDŹ nowe obowiązki kierowców i uprawnienia policji

Od 7 listopada, kontrole drogowe będą wyglądały inaczej. Kierowcy mają nowe obowiązki, a policjanci nowe uprawnienia. Nowe obowiązki i uprawnienia kierowców aut oraz kontrolujących zawarto w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego.

Pierwszą zmianą jest to, że od 7.11.2019 r. policjanci nie będą musieli się legitymować każdemu kierowcy w przypadku przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości.

Projekt rozporządzenia rozszerza katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie mógł to zrobić np. kiedy kierowca będzie chciał zapłacić kartą za mandat. Policjanci mogli to robić wcześniej, ale teraz zostało to uregulowane.

Kontrolujący będą mogli też zatrzymywać swoje radiowozy oznakowane i nieoznakowane niemal w każdym miejscu, oczywiście jeżeli nie zagraża to bezpieczeństwu.

Co ważne, kierowcy będą musieli zawsze stosować się do poleceń policjantów. 

Prowadzący nie będzie mógł opuścić samochodu bez wyraźnego polecenia funkcjonariusza, ręce trzeba będzie trzymać widoczne na kierownicy. W innym przypadku może to się zakończyć mandatem karnym.

Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna oraz Służba Celno-Skarbowa, podczas kontroli drogowej, będzie mogł sprawdzić także stan licznika pojazdu zatrzymanego, oraz pojazdu przewożonego np. na lawecie.

źródło: telewizjarepublika.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top