Radni gminy Tryńcza obniżyli mieszkańcom, rolnikom i przedsiębiorcom podatki

Radni gminy Tryńcza, na wniosek wójta Ryszarda Jędrucha, obniżyli podatki od nieruchomości, rolny oraz od środków transportu. – Gmina ponad dobro własnego budżetu, stawia dobro mieszkańców – uzasadniono.

To rzadko spotykana sytuacja w samorządach, tym bardziej w obecnych czasach, gdyż spora część z nich narzeka na rosnące koszty i malejące dochody. Szczególnie dotyczy to mniej obrotnych samorządowców. Część dostrzega jednak, że jeszcze trudniej jest obecnie mieszkańcom, którzy utrzymują gminy i miasta.

– Wychodząc naprzeciw rosnącym kosztom i wydatkom w gospodarstwach domowych, samorząd gminy Tryńcza podjął kroki, mające na celu wsparcie mieszkańców swojej gminy. Biorąc pod uwagę rosnące koszty także w samorządach, gmina Tryńcza mimo wszystko przedkłada ponad budżet dobro mieszkańców – twierdzi Ryszard Jędruch, wójt gminy Tryńcza.

To właśnie wójt wyszedł z inicjatywą uchwalenia niższych podatków. Podczas piątkowej sesji Rady Gminy w Tryńczy stanowisko to podzielili wszyscy radni biorący udział w głosowaniu, a wcześniej pozytywne opinie wyraziło kilka komisji rady.

Trynieccy radni jednomyślnie zdecydowali o obniżeniu podatku od nieruchomości o 25,3 proc. w stosunku do górnych stawek ogłoszonych przez ministra finansów na 2023 rok. Ponadto obniżenia o 21 proc. średniej ceny skupu żyta przyjmowanej jako podstawę do obliczania stawki podatku rolnego. Obniżyli również podatek od środków transportowych o 49,6 proc., w stosunku do górnych stawek ogłoszonych przez ministra finansów. Nowe stawki będą obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.

– Podatki lokalne zasilają budżet gminy. To jedno z głównych źródeł dochodu. Dziękuję wójtowi, że wystąpił z propozycją obniżenia podatku, a wszyscy radni wyrazili zgodę. Chcemy, aby wszyscy mieszkańcy odczuli pozytywne skutki decyzji wójta i Rady Gminy. Mamy świadomość, że takie uchwały będą skutkować uzyskaniem niższej kwoty części wyrównawczej subwencji ogólnej, ale również mamy nadzieję, że nie spowolni to procesów inwestycyjnych w naszej gminie – twierdzi Zofia Nowak, przewodniczący Rady Gminy w Tryńczy.

– Dziękuję wszystkim radnym za uchwalenie takich stawek podatkowych dla mieszkańców na 2023 rok. Dobrze wiecie, jak ważna jest pomoc naszym mieszkańcom, rolnikom, przedsiębiorcom – twierdzi wójt Jędruch.

Uchwalone na przyszły rok stawki podatków są nie tylko niższe od maksymalnych dopuszczalnych w 2023 r., ale również mniejsze od obecnie obowiązujących. W ten sposób gminach będzie miała mniejsze ok. 27 proc. wpływy z tych trzech podatków.

– Na wniosek wójta Ryszarda Jędrucha radni obniżyli podatki dla rolników, przedsiębiorców oraz od nieruchomości, na którym skorzystają wszyscy mieszkańcy gminy. Tak się zarządza gminą – skomentowała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Schmidt, wiceminister rodziny i polityki społecznej, która uczestniczyła w sesji. Samorządowcy podziękowali jej za dotychczasowe wsparcie w zdobywaniu pieniędzy na różne gminne inwestycje.

źródło: https://nowiny24.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top