Patrzmy władzy na ręce !

Żadna władza nie przepada za organizacjami, mediami jak również mieszkańcami monitorującymi jej poczynania.  Coraz więcej ludzi wie, że ma prawo pytać władze o różne istotne dla nich kwestie. Zadawanie pytań władzy nie jest łatwe, zwłaszcza na poziomie lokalnym, gdzie wszyscy cię znają. Każdy może wysłać anonimowe pytanie do wójta, burmistrza czy posła, a ci mają obowiązek odpowiedzieć w ciągu 14 dni kalendarzowych. Prawo do informacji gwarantuje im również możliwość obserwacji i nagrywania obrad rady gminy, a na ich pytanie muszą odpowiadać nie tylko rządzący, ale też wszystkie instytucje dysponujące publicznymi pieniędzmi czy realizujące zadania publiczne, czyli szkoły, przedszkola, szpitale, spółki publiczne itd.

Prawo do informacji jest takim samym prawem człowieka jak prawo do życia, czy prawo do sprawiedliwego sądu. Prawo to należy się każdemu człowiekowi. Państwo, w tym wypadku, ponosi odpowiedzialność za przestrzeganie tego prawa przez różne instytucje publiczne.

Nasza redakcja korzysta z tego prawa. Nagrywamy i publikujemy video z posiedzeń komisji Rady Gminy Zamość. Wkrótce rozpoczniemy publikację na fecebooku wniosków o informację publiczną. Publikowane będą również odpowiedzi. Opublikowane zostaną wnioski wnioski naszej redakcji oraz mieszkańców. Jeżeli chcecie o coś zapytać władzę a sami się obawiacie zrobimy to za Was. Prześlijcie na adres naszej redakcji pytanie a my złożymy wniosek. Przypominamy raz jeszcze pytać może każdy nawet anonimowo. Korzystajmy z tego prawa.

Udostępnienie informacji publicznej na wniosek jest odformalizowane. Jeżeli może zostać ona niezwłocznie udostępniona, to wnioskodawca nie tylko nie musi wniosku podpisywać i podawać swoich danych osobowych, ale też może złożyć żądanie ustnie, np. w trakcie wizyty w urzędzie lub rozmowy telefonicznej. W tym przypadku nie obowiązują przepisy kodeksu postępowania administracyjnego dotyczące wymogów formalnych podania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top