Pasterz co nie pasuje lewakom. Abp Marek Jędraszewski świętuje 70. urodziny

Jego postawa: wierność Ewangelii i jej odważne głoszenie sprawia, że metropolita krakowski raz po raz staje się znakiem sprzeciwu wobec zła. Tym samym staje się celem lewicowych mediów, próbujących zdyskredytować metropolitę. W dniu jego 70. urodzin przypominamy sylwetkę abp. Marka Jędraszewskiego.

 

Urodzony 24 lipca 1949 roku w Poznaniu Marek Jędraszewski – jak sam wspominał – odebrał w domu rodzinnym staranne religijne wykształcenie. Arcybiskup mówił, że pamięta rodziców, którzy codziennie klękali przed obrazem i wspólnie się modlili. To świadectwo wiary wzbudziło w nim potrzebę, by zawsze czuć się dzieckiem Boga. W młodości posługiwał więc jako ministrant. Świadectwo napotkanych kapłanów przyniosło powołanie.

 

– Moje powołanie rodziło się dość wcześnie, jeszcze w szkole podstawowej, zwłaszcza kiedy byłem ministrantem i obserwowałem życie księży, pośród których mogłem wtedy być i widziałem, że to byli wspaniali księża, pracujący w bardzo trudnych warunkach. Widziałem ich poświęcenie, ich oddanie się, to że zdecydowaną większość swojego czasu oddawali innym – to jakoś pociągało. Oczywiście, że trzeba było zmagać się z różnymi myślami, konfrontować je z innymi możliwościami życia, bo przecież jasne, że takie możliwości się jawiły, ale przyszedł moment kiedy po maturze trzeba było zdecydować: w tę albo w tę stronę. Wybrałem seminarium duchowne i przyznam, że nigdy tego nie żałowałem, ani nie żałuję – wspominał.

 

Marek Jędraszewski w 1974 roku uzyskał licencjat z teologii na podstawie pracy „Problematyka osoby w filozofii Gabriela Marcela” i następnie podjął studia na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Jego praca licencjacka „La filosofia del simbolo religioso di Paul Ricoeur” została wyróżniona złotym medalem Uniwersytetu Gregoriańskiego.

 

Jako wikariusz pracował w parafii św. Marcina w Odolanowie. W latach 1980-1996 był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Od roku 1980 do 1987 był prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego. 17 maja 1997 roku Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym Archidiecezji Poznańskiej, a 11 lipca 2012 roku Benedykt XVI powołał go na stanowisko metropolity łódzkiego. 8 grudnia 2016 roku Franciszek mianował abpa Marka Jędraszewskiego metropolitą krakowskim. Arcybiskup pełni też ważne funkcje w Konferencji Episkopatu Polski.

 

W swej posłudze metropolita krakowski jest otwarty na drugiego człowieka. To nie tylko codzienne spotkania w ramach podejmowanych obowiązków, bo abp Jędraszewski prowadzi też comiesięczne „Dialogi”, podczas których udziela wiernym odpowiedzi na wszelkie istotne pytania.

 

Metropolita krakowski w swym nauczaniu jednoznacznie broni ważnych wartości. Podkreśla znaczenie tradycyjnej rodziny, staje w obronie życia nienarodzonego oraz ładu moralnego. Jak bowiem mówił, „duszą państwa jest autentyczne małżeństwo i rodzina. Przepisy biurokratyczne nie mogą tego ducha zabijać!” Wielokrotnie stawał on w obronie najsłabszych, mówił: „Być chrześcijaninem, przeżywać swoją chrześcijańską godność to także stać na straży życia drugiego człowieka”. Wielokrotnie podkreślał też, że nie może być wśród zgody na zwodnicze i fałszywe ideologie, które zadają kłam naturze człowieka.

 

Arcybiskup wraca też do nauczania św. Jana Pawła II i przypomina o dziedzictwie, które pozostawił papież Polak. –Świadomi tego zobowiązania, które płynie od nas z pocałunku jakim wtedy Jan Paweł II obdarzył polską ziemię, zechciejmy po 40 latach przyjąć ciągle tak samo aktualną prawdę, którą wyraził na Błoniach: „Musicie być mocni, drodzy bracia i siostry! Musicie być mocni tą mocą, którą daje wiara! Musicie być mocni mocą wiary! Musicie być wierni!” – mówił metropolita.

 

Abp Jędraszewski przypomina też nieustannie o konieczności dawania świadectwa o Chrystusie – mimo prześladowań i sprzeciwów ze strony współczesnego świata. – Tak wiele zależy od chrześcijaństwa. Tak wiele zależy od świadków Chrystusa. Od tego jak głęboko wierzą, jak silną mają nadzieję i niezłomną miłość – powiedział.

 

Jego postawa, wierność Ewangelii i jej odważne głoszenie sprawia, że metropolita raz po raz staje się znakiem sprzeciwu wobec zła i odważnym świadkiem Chrystusa. Równocześnie staje się celem lewicowych mediów, próbujących zdyskredytować metropolitę.

 

W dniu 70. urodzin abpa Marka Jędraszewskiego pamiętajmy o metropolicie krakowskim w modlitwach. Wypraszajmy dla niego potrzebnych w dalszej posłudze łask. Szczęść Boże!

źródło: www.pch24.pl

Komentarze do: “Pasterz co nie pasuje lewakom. Abp Marek Jędraszewski świętuje 70. urodziny

 1. Reginis

  No to łyżka dziegciu dla tej laurki co by zachować równowagę i zbliżyć się do prawdy o tym człowieku, który wcale taki święty nie jest jak go malują. Posłużę się na początek cyatem z Wiki:
  „O Marku Jędraszewskim
  Był uprzejmy powiedzieć, że biała rasa jest zagrożona w Europie. Był uprzejmy wydzierżawić katedrę łódzką ONR-owi albo który mówił, że samolot rozbił się w Smoleńsku, bo inaczej byłaby dziura w ziemi. Albo że naziści i komuniści byli lepsi niż ideologia gender, dlatego że szanowali różnicę płci. No rzeczywiście na rampie w Oświęcimiu segregacja płci była zachowana.
  Autor: Stefan Niesiołowski, Niestety, nawet hołd dla prześladowanych w PRL, nie może odbyć się bez kłótni, wyborcza.pl, 17 września 2017
  Zob. też: Kościół katolicki w Polsce
  Czy reżim Kaczyńskiego zapowiada prześladowania? Zaczyna mówić o likwidacji niektórych obywatelek i obywateli? Tworzy listy proskrypcyjne? Kto reżimowi ma donosić nazwiska? Sąsiedzi osób homoseksualnych? Ich koleżanki i koledzy ze szkoły, z uczelni, z pracy? Bezpieka niebawem będzie tego oczekiwać od krewnych, od najbliższych? Kto odmówi informacji, dostanie karę? Jaką? Może pan Marek Jędraszewski ma w tej sprawie jakąś wiedzę? Bo obsesję na pewno.
  Opis: reakcja na słowa Elżbiety Kruk: „Myślę, że Polska będzie wolnym regionem od LGBT”.
  Autor: Wojciech Tochman
  Źródło: Wojciech Tochman U nas Sodomy nie będzie, wyborcza.pl, 13 maja 2019.
  Zobacz też: Jarosław Kaczyński, sytuacja prawna i społeczna osób LGBT w Polsce
  Jest część biskupów, która jest krytyczna wobec PiSu, ale nie zabierają głosu. A jest część, łącznie z aktualnym nominatem na Kraków, arcybiskupem Jędraszewskim, która wypowiada się tak, jakby należeli do tej partii.
  Autor: ks. Alfred Wierzbicki, ‚Kościół wyszedł na głupka, bo poparł PiS’. Ksiądz profesor z KUL o sytuacji w Polsce, tokfm.pl, 18 grudnia 2016.
  Zobacz też: Prawo i Sprawiedliwość
  Jędraszewski jest profesorem teologii, a mógłby być profesorem szczucia.
  Autor: Wojciech Tochman
  Źródło: Wojciech Tochman U nas Sodomy nie będzie, wyborcza.pl, 13 maja 2019.
  Zobacz też; mowa nienawiści
  Marek Jędraszewski znieważył moją córkę, moją żonę i mnie. Tym, co mnie do głębi poruszyło, było zakwalifikowanie przez absolwenta naszego liceum metody, dzięki której urodziła się nasza córka, jako „zdrady wartości moralnych, dla których wybuchło powstanie warszawskie” oraz określenie mnie i mojej żony oraz innych, którzy zdecydowali się na in vitro, jako objawu „lewackiej zarazy”, którą absolwent Jędraszewski zrównał z „czerwoną zarazą bolszewizmu”. I co? Mam pójść na mszę celebrowaną tymi brudnymi łapami?
  Autor: prof. Adam Ziółkowski
  Źródło: Protest przed mszą z udziałem abp. Jędraszewskiego. Prof. Ziółkowski: „Msza celebrowana brudnymi łapami”, wyborcza.pl, 18 maja 2019.
  Zobacz też: bolszewizm, powstanie warszawskie, zapłodnienie pozaustrojowe
  On jest przecież nie od dziś politykiem w sutannie. Gdy był jeszcze biskupem w Łodzi, lansował tezę o zamachu smoleńskim i atakował porozumienia Okrągłego Stołu. To karygodne u osoby, która chce prowadzić ludzi i ich kształtować. Jaką misję on realizuje? Czy pamięta o słowach „wierzę w Kościół powszechny?”. Kościół Jędraszewskiego i jemu podobnych wcale powszechnym być nie chce, bo wyklucza i bije na oślep. Jest tak zadymiony PiS-em, że zapomniał o swojej misji. Na to nie ma mojej zgody.
  Autor: Piotr Polmański
  Źródło: Józef Krzyk Kościół to my, abp Jędraszewski zapomniał, że jest w nim tylko administratorem, wyborcza.pl, 24 maja 2019.
  Zobacz też: Kościół katolicki, Prawo i Sprawiedliwość
  Skazanie za pedofilię kardynała George’a Pella w Australii nazwał łamaniem praw człowieka. To jest zwyczajnie podłe.
  Autor: Piotr Polmański
  Źródło: Józef Krzyk Kościół to my, abp Jędraszewski zapomniał, że jest w nim tylko administratorem, wyborcza.pl, 24 maja 2019.
  To, że ksiądz gwałci dziecko, według Jędraszewskiego nie podważa autorytetu Kościoła, ale mówienie o tym już tak.
  Autor: Wojciech Smarzowski
  Źródło: Dominik Jedliński Wojciech Smarzowski: „Tylko nie mów nikomu” to wielki film. Mam nadzieję, że będzie naszym kandydatem do Oscara, onet.pl, 13 maja 2019. „

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top