Odsłonięcie pomnika w Mokremlipiu. „Nie ma niepodległej Polski bez chrześcijaństwa”

Z udziałem wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika „Pamięci Męczeństwa i Czynu Narodu w Walce o Wiarę, Honor, Wolność, Niepodległość, Integralność Ziem Polskich i Prawa Człowieka” w Mokremlipiu (gm. Radecznica).

Inicjatorem budowy pomnika był proboszcz parafii pw. Znalezienia Krzyża Św. w Mokremlipiu ks. Jarosław Nowak. Budową zajęło się Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Lokalnego Mokrelipie.  Celem przedsięwzięcia było utrwalenie pamięci o tragicznych losach i bohaterskich czynach społeczeństwa polskiego, a także edukowanie historyczne. Na kolumnie umieszczony jest złoty orzeł w koronie.

Pomnik upamiętniający stulecie odzyskania niepodległości uroczyście odsłonił wojewoda Przemysław Czarnek w asyście dyrektora lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Marcina Krzysztofika oraz organizatorów uroczystości proboszcza parafii pw. Znalezienia Krzyża Św. w Mokremlipiu ks. Jarosława Nowaka i prezesa Stowarzyszenia Mokrelipie Andrzeja Kondrata.

Dziękuję wszystkim państwu za to, że razem wyrażamy naszą dumę z faktu, że jesteśmy Polakami, że razem dziękujemy naszym przodkom za to, że sto lat temu doprowadzili dzięki Panu Bogu, który się nimi posłużył, do tego, że Polska po 123. latach zaborów, rusyfikacji, germanizacji, terroru, zwalczania polskości, męczeństwa za polskość, wróciła na mapy świata i Europy – mówił wojewoda Przemysław Czarnek.

Ogromnie dziękuję za ten pomnik i za tą rozbudowaną nazwę. Wiara, honor, wolność, niepodległość – taka jest kolejność. Polskość uratowała wiara. Nie byłoby Polski w 1918 roku na mapie świata i Europy, nie byłoby Narodu Polskiego zdolnego do podźwignięcia się po 123. latach i odbudowania państwa polskiego w tak krótkim czasie, bo te 21. lat II RP to też był kolejny cud. Cud, który wynikał z wcześniejszych wydarzeń. Z faktu, że Naród Polski przez 123. lata zaborów trwał w wierze ojców swoich. Wierzył w Pana Boga. Tę wiarę podtrzymywał i rozwijał Kościół Katolicki bez względu na narodowość kapłanów. Wiara w Pana Boga jest najważniejszą wartością i fundamentem tego, że jesteśmy dzisiaj wolni i niepodlegli. Nie ma i nie będzie wolnej i niepodległej Polski bez chrześcijaństwa. Musimy sobie uświadomić, że my ten dar, który otrzymaliśmy w 1918 roku i za który mamy dziękować Panu Bogu, mamy obowiązek i zadanie przenieść na kolejne pokolenia. My tej niepodległości nie przeniesiemy jeśli nie spowodujemy, że Polska dalej będzie chrześcijańska. Honor każe nam trwać przy podstawowych, fundamentalnych zasadach leżących u podstaw bytu Narodu Polskiego bez względu na wszystko – podkreślił wojewoda.

Uroczystość przeprowadzono zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Był apel pamięci i salwa honorowa.

źródło: www.lublin.uw.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top