Ks. Abp M. Mokrzycki: Rozdarcie w życiu publicznym bierze się z kłamstwa

Rozdarcie w życiu publicznym bierze się z kłamstwa, które się stosuje, aby wygrywać własne korzyści – podkreślił metropolita lwowski ksiądz arcybiskup Mieczysław Mokrzycki w homilii wygłoszonej dziś na Święcie Eucharystii w Łodzi.

Metropolita lwowski koncelebrował dziś Mszę świętą z okazji Archidiecezjalnego Święta Eucharystii, które przez łódzkich wiernych obchodzone jest co roku na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w Łodzi. W 2017 r. mija 30 lat od tego wydarzenia.

„Dziwimy się, że życie publiczne jest obecnie tak rozdarte. Ale to rozdarcie nie bierze się z niczego innego jak z kłamstwa, które się stosuje, aby wygrywać własne korzyści. Gdy obchodzimy łódzkie Święto Eucharystii, trzeba przypomnieć o potrzebie jedności i zgody. O tym, że można być różnym i być jednością w miłości, jak w Eucharystii i w Trójcy” – podkreślił ks. abp Mokrzycki w homilii wygłoszonej do kilkuset wiernych zebranych przed łódzką katedrą.

Duszpasterz zaakcentował w swoim wystąpieniu rolę, jaką w życiu publicznym odgrywa prawda.

„Żyj prawdą i mów prawdę, nie manipuluj ani faktami, ani drugim człowiekiem, bo wypaczając prawdę, Boga – który jest prawdą – masz za przeciwnika. (…) Trzeba te słowa przypomnieć dziś najpierw nam samym, a potem i tym, którzy pretendują do kierowania życiem publicznym” – dodał.

Ks. abp Mokrzycki wezwał wszystkich, aby „ciesząc się swoją wyjątkowością i odrębnością”, jednocześnie poszukiwali „jedności opartej na wymianie darów, a nie ciosów”.

„Wobec braku jedności i prób osiągania własnych korzyści bez zważania na dobro wspólne, trzeba sobie uświadomić, że nie warto wchodzić w to, co opiera się na kłamstwie, bo kłamstwo to śmierć. Lepiej posłuchać słów pana Jezusa: >>Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych, a ty idź i głoś Królestwo Boże<<. Jeśli się nie odnajdzie jedności, to trzeba będzie sparafrazować słowa Cycerona i powiedzieć >>Mało wart oręż poza granicami, jeśli w domu brak zgody<<” – zaznaczył.

Metropolita lwowski podkreślił też, że osiągnięcie jedności niemożliwe jest bez Eucharystii i powołał się na słowa papieża Benedykta XVI – „Życie wiarą jest bowiem zagrożone, jeśli się już nie odczuwa pragnienia uczestniczenia w celebracji eucharystycznej, w której sprawuje się pamiątkę paschalnego zwycięstwa”.

„Zagubienie sensu niedzieli jako dnia pańskiego, który ma być uświęcony, jest symptomem zagubienia autentycznego sensu chrześcijańskiej wolności, wolności dzieci Bożych. (…) Dzisiaj wielu wprowadza do życia społecznego nowe treści, które mają być normatywne, a są nierzadko sprzeczne z Ewangelią. Człowiek ciągle szuka, z tym, że jedni robią to z Bogiem, a inni bez albo przeciw Bogu” – zaznaczył ks. abp Mokrzycki.

Według duszpasterza, szczególna odpowiedzialność za wychowanie dzieci do udziału w Eucharystii spoczywa na rodzinie i rodzicach. Ks. abp Mokrzycki wezwał do „porządkowania życia według słów Zbawiciela” i „czczenia dnia pańskiego przez udział w Eucharystii i wzajemne spotkanie, a nie przez chodzenie na zakupy i odbieranie takiej możliwości tym, którzy w niedzielę są przymuszani do pracy”.

Mszę świętą na pl. Jana Pawła II poprzedziło przejście ulicami Łodzi od kościoła pw. Matki Boskiej Zwycięskiej kilkusetosobowej procesji eucharystycznej – w tym roku była ona połączona z Marszem dla Życia i Rodziny.

Organizatorzy marszu – m.in. Fundacja Życie, wspólnota Mocni w Duchu i ruch Domowy Kościół – powoływali się na słowa Jana Pawła II „Rodzina jest pierwszą i podstawową wspólnotą”.

Po Mszy św. na placu przed katedrą zaplanowano wspólny obiad i rodzinny festyn. Wieczorem odbędzie się spotkanie poświęcone wspomnieniom z ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży. O wizycie papieża w Łodzi opowie uczestnik tego wydarzenia ksiądz biskup Adam Lepa.

Jan Paweł II odwiedził Łódź 13 czerwca 1987 r. Była to jego trzecia pielgrzymka do Polski.

W kwietniu 2003 roku Rada Miasta Łodzi podjęła uchwałę o nadaniu papieżowi Janowi Pawłowi II tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Łodzi”.

Źródło: Radio Maryja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top