Koniec z nielegalnym pozbywaniem się nieczystości w Nowym Sączu

Nowy Sącz jako pierwsze miasto w Polsce przejmie od mieszkańców obowiązek usuwania ścieków z szamb. Wcześniej sądeccy urzędnicy przez rok sprawdzali, w jaki sposób mieszkańcy Nowego Sącza, którzy posiadają przydomowe szamba, pozbywali się ścieków. Wyniki są zatrważające

ab3

– Ścieki są odpompowywane do rowów i kanalizacji deszczowej – mówi Marta Wieciech-Kumięga, dyrektor wydziału ochrony środowiska w sądeckim magistracie.

Dlatego miasto przejmie obowiązek pozbywania się ścieków z szamb. W praktyce oznacza to, że każdy mieszkaniec, który ma taki zbiornik, będzie musiał opróżnić go raz w miesiącu. Zajmie się tym firma, która zostanie wybrana w drodze przetargu. System zostanie wprowadzony od września i obejmie ponad trzy tysiące gospodarstw. Koszt wywozu nieczystości będzie wynosił nie więcej niż 15 złotych za 1 m3. To o ponad 30 procent taniej, niż teraz muszą płacić mieszkańcy. Wkrótce do osób objętych systemem ma trafić regulamin i terminarz wywozu ścieków.

=================================================

Czy podobne rozwiązanie zostanie wprowadzone w gminie Zamość na obszarach, gdzie nie ma jeszcze kanalizacji? Czy urzędnicy UG Zamość, jak ci w Nowym Sączu, kontrolują czy mieszkańcy nie zanieczyszczają środowiska i wywiązują się z obowiązku legalnego opróżniania szamb?

Tajemnicą poliszynela jest to, że na terenach gminy Zamość, gdzie kanalizacji brak, wiele szamb jest nieszczelnych, ścieki lądują w przydrożnych rowach lub na polach uprawnych, itd. Wystarczy wsiąść na rower, bądź pieszo przejść się po sołectwach…

Takie działania w świetle prawa są wykroczeniem. W przypadku niezgodnego z prawem odprowadzania ścieków, często zatruwane jest najbliższe otoczenie, a w rezultacie i dalsze, ponieważ szkodliwe substancje dostające się do gleby, trafiają dalej do wód podziemnych i błędne koło się zamyka.

Źródło: Radio Kraków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top