Kolęda z apelem Policji

10 tysięcy ulotek z apelami policji już niebawem trafi do mieszańców naszego regionu. Wszystko za sprawą księży, którzy przekażą policyjne wskazówki podczas wizyty duszpasterskiej. Celem akcji jest zachęcanie do stosowania odblasków przez pieszych oraz ostrzeganie seniorów przed oszustami.

„Chroń swoje życie!!!”, czy  „Bądź przezorny, a będziesz bezpieczny” to hasła , które można przeczytać  na dwóch stronach mini poradników przygotowanych przez policjantów z Wydziału Prewencji oraz Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Lublinie.

Jednym z poruszanych aspektów jest  bezpieczeństwo w ruchu drogowym, głównie osób pieszych. Jak pokazują statystyki, w 2015 r. na drogach Lubelszczyzny doszło do 1251 wypadków, w których 189 osób zginęło, zaś 1434 zostało rannych.  W wypadkach tych śmierć poniosło 64 pieszych. Dlatego umieszczone na ulotce hasło „Chroń swoje życie” nawołuje do noszenia elementów odblaskowych. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, jak ważna jest widoczność pieszego na drodze. Szczególnie w okresie zimowym, kiedy szybko zapada zmrok, osoby poruszające się w okolicach dróg są narażone na potrącenie przez jadący pojazd. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania przez nich z dróg  sprawia, że dochodzi do wielu wypadków.

ulotka

Przyczyną potrąceń pieszych, jest ich mała  widoczność na drodze. Ciemne ubrania oraz nieoświetlone drogi sprawiają, że pieszy po zmroku jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.  Ponadto od 31 sierpnia 2014r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Druga strona przygotowanego poradnika pod hasłem „Bądź przezorny, a będziesz bezpieczny” to zbiór najważniejszych zasad postępowania, by nie stać się ofiarą oszustów. Profilaktyka dotycząca przestrzegania przed oszustami  jest niezmiernie istotna. Ofiarami tych przestępstw są zazwyczaj osoby starsze, a sprawcy wykorzystując dobroć seniorów i ich chęć niesienia pomocy, wyłudzają  pieniądze. Takie zdarzenia powodują u pokrzywdzonych nie tylko olbrzymie straty finansowe,  ale także utratę zdrowia, zaufania do ludzi i wycofanie z aktywnego życia społecznego. Dlatego  policjanci traktują to zjawisko bardzo poważnie, z  jednej strony wykonując szereg czynności, których efektem są zatrzymania przestępców, z drugiej  zaś, mówiąc o problemie i apelując o ostrożność.

garnki

Tak przygotowane przez funkcjonariuszy porady dzielnicowi przekazali już poszczególnym parafiom. Do seniorów, głównie w regionie,  trafią one  dzięki księżom, którzy rozpoczynają wizyty duszpasterskie. Oprócz obrazka z wizerunkiem świętego, domownicy otrzymają cenne policyjne wskazówki.

Realizacja tego przedsięwzięcia jest możliwa dzięki  zaangażowaniu się w akcję Archidiecezji Lubelskiej. To już  kolejny raz, kiedy  księża  włączają się czynnie w policyjną profilaktykę. O zachowanie bezpieczeństwa na drodze, czy ostrożność wobec oszustów proboszczowie apelowali z kościelnych ambon, a policjanci po zakończonych nabożeństwach rozdawali odblaski.

Źródło: KWP Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top