Kanalizacja w całej Gminie Obsza

Kończy się budowa ostatnich odcinków sieci kanalizacyjnej w gminie Obsza. W Babicach powstało ponad 8 kilometrów sieci dla około 200 odbiorców, którzy będą podłączeni do zmodernizowanej oczyszczalni w Zamchu. Obydwie inwestycje były współfinansowane z funduszy unijnych. – W Babicach do wykonania pozostało kilka przyłączy, a modernizacja oczyszczalni została zakończona.

Dzięki temu dostęp do kanalizacji będą mieć mieszkańcy wszystkich miejscowości, poza nielicznymi gospodarstwami w zabudowie kolonijnej – cieszy się w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową wójt gminy Obsza Andrzej Placek. Inwestycja w Babicach obejmowała nie tylko budowę ponad 8 kilometrów sieci, ale również 212 przyłączy z przydomowymi przepompowniami ścieków, przebudowę przepompowni wody, także w Babicach oraz wymianę hydrantów i wodomierzy na urządzenia ze zdalnym odczytem w całej gminie. Wszystko kosztowało około 9,5 miliona złotych, z czego prawie 65 procent kosztów netto stanowią środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Z tego samego źródła była współfinansowana modernizacja oczyszczalni ścieków w Zamchu. Wykonawcy robót m.in. zmodernizowali zbiornik zagęszczacza osadu i wymienili jeden z takich zagęszczaczy, wyremontowali stację dmuchaw oraz dwa budynki, które zostały docieplone i zyskały nową elewację. Ponadto, by zmniejszyć koszty funkcjonowania oczyszczalni, została zamontowana instalacja fotowoltaiczna. Koszt inwestycji to ponad ponad 1 milion 370 tysięcy złotych, z czego do 85 procent kosztów netto stanowi dotacja, którą Gmina Obsza pozyskała z RPO WL.

źródło: UG Obsza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top