Dziś Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Obchodzimy dziś Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To jedno z najstarszych i najważniejszych świąt maryjnych. W polskiej uroczystości jest obchodzona również jako święto Matki Bożej Zielnej. W kościołach święcone są dziś bukiety z ziół, kwiatów i zbóż jako wyraz dziękczynienia za zebrane plony.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny została ustanowiona 1 listopada 1950 roku przez Ojca Świętego Piusa XII. Papież potwierdził wówczas jako dogmat świętowaną już od piątego wieku tajemnicę wzięcia Maryi z ciałem i duszą do Nieba.

Dzisiejsza uroczystość ukazuje Maryję jako wzór życia chrześcijańskiego – wskazał ksiądz profesor Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie.

– To wielkie święto, które pokazuje wielką tajemnicę Boga, który realizuje swoje plany poprzez ludzi. Maryja jest wybrana przez Boga. Ona przyjmuje Boże wezwanie, na które odpowiada „Niech mi się stawie według słowa Twego” i staje się Matką Bożego Syna. Maryja pokazuje w ten sposób, że każdy człowiek może współpracować z wielkim dziełem Boga. Maryja jest dla nas wszystkich szczególnym wzorem – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to zarazem największy odpust w sanktuarium na Jasnej Górze.

Tego dnia do Częstochowy co roku przybywają dziesiątki tysięcy pielgrzymów z całej Polski – to tak zwany szczyt pielgrzymkowy.

O godzinie 11:00 rozpocznie się dziś uroczysta Suma odpustowa pod przewodnictwem ks. abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego – transmitowana przez TV Trwam.

źródło: www.radiomaryja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top